Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 04.11.2009, sygn. ITPP1/443-763/09/DM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-763/09/DM

Dokumentowanie i opodatkowanie opłaty za zajęcie pasa drogowego.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 11 sierpnia 2009 r. (data wpływu do tut. organu 14 sierpnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokumentowania i opodatkowania opłaty za zajęcie pasa drogowego jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 sierpnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokumentowania i opodatkowania opłaty za zajęcie pasa drogowego.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, którego przedmiotem działalności jest wytwarzanie i dostarczanie ciepła, pary wodnej i ciepłej wody. Wnioskodawca wskazał, że w miesiącu lipcu 2009 r. zawarł umowę o wykonanie robót inwestycyjnych polegających na budowie sieci cieplnej C.O. z rur preizolowanych. Umowa zawarta z wykonawcą inwestycji oprócz wynagrodzenia za wykonanie sieci ciepłowniczej zobowiązuje wykonawcę do poniesienia wszystkich kosztów związanych z obsługą geodezyjną, opłatami za zajęcie pasa drogowego, jak również kosztami związanymi z odbiorcami i wykonywaniem dokumentacji podwykonawczej. Wnioskodawca wskazuje także, że na wykonawcy ciąży obowiązek dokonywania wszelkich rozliczeń z Wnioskodawcą, jak również wykonawca wystawia faktury VAT za wykonane i odebrane prace. Ponadto Wnioskodawca podnosi, że wystąpił do urzędu miasta o wydanie zezwolenia na zajęcie pasa drogowego, tj. chodnika i pobocza w celu budowy sieci ciepłowniczej. Burmistrz miasta wydał stosowne zezwolenie oraz ustalił opłatę za zajęcie jezdni i pobocza. Opłata została nałożona na podstawie art. 40 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 19, poz. 115 ze zm.) i uchwały rady miasta. Kosztami opłaty za zajęcie pasa drogowego, zgodnie z warunkami zawartej umowy, Wnioskodawca zamierza obciążyć wykonawcę inwestycji, wystawiając notę obciążeniową, nie traktując tej czynności jako opodatkowanej podatkiem od towarów i usług.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00