Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 10.07.2009, sygn. ITPB3/423-236/09/PS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/423-236/09/PS
Czy Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością wpisana do Rejestru grup producentów rolnych prowadzonego przez właściwego Marszałka województwa musi prowadzić dokumentację podatkową o której mowa w art. 9a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w odniesieniu do transakcji zawieranych z jej udziałowcami (w tym z członkami Zarządu Spółki) jeżeli nastąpi przekroczenie kwot, o których mowa w ust. 2 ww. art. 9a?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 7 maja 2009 r. (data wpływu 11 maja 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązku prowadzenia dokumentacji, o której mowa w art. 9a tej ustawy jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 11 maja 2009 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązku prowadzenia dokumentacji, o której mowa w art. 9a tej ustawy.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Grono pięciu rolników prowadzących działalność w ramach działów specjalnych rolnictwa, dokonało rejestracji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (każdy ze wspólników posiada po 20% udziałów w kapitale założycielskim wynoszącym 5000 zł) oraz podjęło działania zmierzające do wpisania spółki do rejestru producentów rolnych prowadzonego przez Marszałka Województwa. Wpis ma być dokonany na drodze decyzji administracyjnej wydanej w oparciu o ustawę o grupach producentów rolnych i ich związkach oraz o zmianie innych ustaw. Wymieniona wyżej ustawa w swej treści nakazuje wręcz członkom grupy producentów rolnych dokonywanie sprzedaży wytworzonych w swoich gospodarstwach produktów za pośrednictwem grupy (spółki z o.o.) - art. 4 ust. 1 pkt 4, czy też zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 4 nakazuje wręcz aby przychody grupy pochodziły w wysokości większej niż 50% ze sprzedaży produktów wytworzonych przez udziałowców - rolników tworzących grupę producentów rolnych. Statutowym celem działania grupy producenckiej jest zaopatrywanie udziałowców - rolników tworzących grupę w środki produkcji i materiały produkcyjne. W przypadku tej spółki, planowany udział wspólników w wytworzeniu całkowitych przychodów grupy wyniesie 100% i może zaistnieć sytuacja kiedy obroty Spółki ze wspólnikami przekroczą kwoty o których mowa w art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Ponadto, zgodnie z art. 11 ust. 4 i ust. 5 w zw. z ust. 1, spółce z o.o. - grupie producentów rolnych może zostać postawiony zarzut ustalenia warunków współpracy z jej udziałowcami na warunkach innych niż warunki które ustaliłyby podmioty niezależne od siebie, co mogłoby skutkować ustalaniem dochodu Spółki przez organ podatkowy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right