Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 19.06.2009, sygn. ITPP1/443-252/09/MN, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-252/09/MN

W odniesieniu do budynku mieszkalnego i przynależnego mu gruntu nieodpłatne przekazanie nie jest zrównane z odpłatną dostawą towarów i w tym zakresie czynność ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów, gdyż Spółce przy nabyciu i modernizacji nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku. Natomiast w odniesieniu do budynków garaży i przynależnego im gruntu nieodpłatne ich przekazanie będzie zrównane z odpłatną dostawą towarów, dokonaną w ramach pierwszego zasiedlenia, i stanowi czynność opodatkowaną stawką VAT w wysokości 22%.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 16 marca 2009 r. (data wpływu 23 marca 2009 r.) uzupełnionym pismem z dnia 5 czerwca 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności przeniesienia własności nieruchomości jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 marca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności przeniesienia własności nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W dniu 24 maja 2001 r. wspólnicy Spółki podjęli uchwałę o podwyższeniu kapitału Spółki o 125.000 zł, poprzez wniesienie aktem notarialnym przez wspólnika osobę fizyczną aportu w postaci zabudowanej nieruchomości objętej księgą wieczystą w zamian za 125 udziałów po 1.000 zł każdy. Zgodnie z art. 256 § 1 i 3 w związku z art. 169 Kodeksu spółek handlowych dla skuteczności tej czynności prawnej podlega ona rejestracji w terminie 6 miesięcy od daty jej wykonania pod rygorem braku skutku prawnego, dla osiągnięcia którego została dokonana. Na podstawie tego aktu notarialnego dokonano stosownego wpisu do ewidencji ksiąg wieczystych, w których ujawniono prawo własności Spółki do przedmiotowej nieruchomości. Aktualnie w roku 2009, po badaniu akt KRS, dopatrzono się, że nie nastąpiło podwyższenie kapitału Spółki, a wnosząca aport osoba fizyczna nie objęła należnych jej udziałów przez przeoczenie nie wystąpiono bowiem z wnioskiem do KRS o dokonanie wpisu uchwały o podwyższeniu kapitału.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00