Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 27.05.2009, sygn. ITPB3/423-141/09/MT, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/423-141/09/MT

Czy przeniesienie własności udziałów w celu zwolnienia się ze zobowiązania do spłaty pożyczki wraz z należnymi odsetkami, dokonane w ramach umowy, opartej na konstrukcji datio in solutum, umożliwia Spółce zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów odsetek od tych pożyczek?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 11 marca 2009 r. (data wpływu 19 marca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych umowy o świadczenie w miejsce wykonania jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 marca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych umowy o świadczenie w miejsce wykonania.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Na przestrzeni lat 2005 2008 Spółka otrzymała oprocentowane pożyczki od niebędącej jej wspólnikiem "C." Sp. z o. o. (następca prawny "C." S. A.). Część umów pożyczek, które pierwotnie przewidywały termin spłaty w latach 2006 - 2008, była aneksowana na wniosek Spółki i przesuwano terminy ich spłaty. W związku z brakiem zgody pożyczkodawcy na kolejne przedłużenie, postanowiono zawrzeć umowę opartą na cywilnoprawnej konstrukcji świadczenia w miejsce wykonania (datio in solutum). Mocą postanowień tej umowy Wnioskodawca w miejsce pierwotnego świadczenia do którego był zobowiązany, tj. zwrotu kwot pożyczek wraz z należnymi odsetkami (obliczonymi na dzień zawarcia przedmiotowej umowy), przeniósł na pożyczkodawcę własność udziałów innej spółki (nabytych uprzednio za gotówkę). W wyniku zawarcia przedmiotowej umowy zobowiązanie Spółki wobec "C." Sp. z o. o. do zwrotu kwot pożyczek wraz z należnymi odsetkami wygasło.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00