Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 20.05.2009, sygn. ITPB3/423-121/09/MT, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/423-121/09/MT
Czy wydatki na przejazd taksówkami, za parkowanie samochodów podczas wykonywania obowiązków służbowych, i zakup drobnych materiałów biurowych, udokumentowane paragonami fiskalnymi, uzupełnionymi o wymagane przepisami ustawy o rachunkowości informacje, stanowią koszty uzyskania przychodów Spółki?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 3 marca 2009 r. (data wpływu 9 marca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwalifikacji podatkowej wydatków na przejazdy taksówkami, opłaty parkingowe oraz zakup drobnych materiałów biurowych - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 9 marca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwalifikacji podatkowej wydatków na przejazdy taksówkami, opłaty parkingowe oraz zakup drobnych materiałów biurowych.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.
Pracownicy Spółki w ramach wykonywania obowiązków służbowych (m.in. w związku ze spotkaniami z kontrahentami, potencjalnymi kontrahentami) korzystają z usług przedsiębiorstw taksówkowych. Zdarza się, że koszt takiej usługi jest potwierdzany jedynie wydrukiem z kasy fiskalnej (paragon). Paragon zawiera informacje dotyczące podmiotu świadczącego usługę, jego numer NIP, datę i czas zawarcia transakcji, kwotę brutto oraz netto i kwotę naliczonego podatku VAT. W czasie realizacji zadań służbowych pracownicy korzystają również często z samochodów poza miejscem pracy i w związku z tym ponoszą koszty opłat parkingowych. Zdarza się, iż z powodu niemożności wyegzekwowania od pracowników parkingów potwierdzenia opłaty za usługę w postaci rachunku lub faktury, otrzymują jedynie paragony fiskalne. Pracownicy Spółki nabywają ponadto incydentalnie w punktach sprzedaży prasę lub drobne materiały biurowe, wykorzystywane w działalności gospodarczej Spółki. Wydatek ten udokumentowany jest paragonem z kasy fiskalnej. Przedmiotowe paragony są dokładnie opisywane przez pracownika, który na jego odwrocie zapisuje sprawę, w związku z którą są związane poniesione koszty, przejechaną trasę, cel podróży (w przypadku nabycia usług taksówkowych) lub załącza do niego oświadczenie zawierające takie same dane. W analogiczny sposób są opisywane paragony potwierdzające poniesienie kosztów parkingu oraz innych drobnych wydatków.