Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 23.04.2009, sygn. ITPB1/415-97/09/MR, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-97/09/MR

Rozliczenie różnic kursowych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 3 lutego 2008 r. (data wpływu 6 lutego 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu rozliczania i księgowania różnic kursowych w związku z zawartą umową faktoringu - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 lutego 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu rozliczania i księgowania różnic kursowych w związku z zawartą umową faktoringu.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług transportowych zarówno na terenie kraju, jak i poza jego granicami. Rozliczenia za świadczenie usług na rzecz kontrahentów zagranicznych dokonywane są w walutach obcych. Wnioskodawca zawarł umowę faktoringu na podstawie której będzie otrzymywał środki finansowe w dwóch etapach: co jakiś czas będzie otrzymywał płatności odpowiadające 90% należności przekazanych faktorowi do realizacji, natomiast pozostałe 10% regulowane będzie w momencie zapłaty przez odbiorcę. Obydwie płatności są realizowane w walutach obcych. W niniejszej sprawie powstaje problem prawidłowego rozliczania różnic kursowych, a faktycznie ustalenia momentu, w którym konkretna płatność powinna być traktowana jako otrzymana przez Wnioskodawcę. Dodatkowo wyjaśnia, że nie wybrał rachunkowego sposobu ustalania różnic kursowych. Wnioskodawca dokonuje księgowania i rozliczenia różnic kursowych w następujący sposób:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00