Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 24.03.2009, sygn. ITPB3/423-8/09/AW, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/423-8/09/AW
Czy Spółka, od dat wskazanych w porozumieniach o przejściu praw i obowiązków z umów leasingowych, może potraktować jako koszty uzyskania przychodów wydatki dotyczące czynszu leasingowego oraz inne wydatki ponoszone na rzecz leasingodawców?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zmianami) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 2 stycznia 2009 r. (data wpływu 5 stycznia 2002 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwalifikacji podatkowej wydatków ponoszonych w związku z przeniesieniem umowy leasingowej - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 5 stycznia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwalifikacji podatkowej wydatków ponoszonych w związku z przeniesieniem (na podstawie porozumienia, aneksu, cesji) umowy leasingowej.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Do Spółki zostało wniesione w drodze aportu przedsiębiorstwo osoby fizycznej w trybie art. 551 ustawy Kodeks cywilny, na podstawie aktu notarialnego z dnia 31 stycznia 2008 r.
W ramach aportu, Spółka przejęła m.in. zobowiązania związane z przedsiębiorstwem, w tym z tytułu umów leasingowych.
Na podstawie stosownych porozumień zawartych pomiędzy leasingodawcami, dotychczasowym korzystającym oraz Spółką, weszła ona w prawa i obowiązki wynikające z umów leasingu, zawartych przez osobę fizyczną, w związku z przedsiębiorstwem będącym przedmiotem aportu, tj.