Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 13.03.2009, sygn. ITPP1/443-1137/08/KM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-1137/08/KM

W jaki sposób Generalny Wykonawca powinien obciążyć podwykonawcę kosztami z tytułu zajęcia pasa drogowego?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 17 grudnia 2008 r. (data wpływu 19 grudnia 2008 r.) uzupełnionym pismem z dnia 9 marca 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obciążenia podwykonawcy kosztami opłaty z tytułu zajęcia pasa drogowego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 listopada 2008 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obciążenia podwykonawcy kosztami opłaty z tytułu zajęcia pasa drogowego.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca zawarł z Generalnym Wykonawcą (U z o.o.) umowę podwykonawczą na budowę budynku biurowo-usługowego, zgodnie z którą wynagrodzenie należne obejmuje wszelkie koszty realizacji inwestycji, w szczególności podatki, koszty ogólne oraz zysk poniesione lub związane z realizacją inwestycji.

Inwestor (M Sp. z o.o. z siedzibą w S.), jako właściciel nieruchomości w drodze decyzji administracyjnej z dnia 16 września 2008 r. wydanej przez Prezydenta Miasta został obciążony kosztami za czasowe zajęcie pasa drogowego. Na podstawie wystawionej przez siebie noty obciążył Generalnego Wykonawcę (U) powyższymi kosztami, który z kolei refakturował koszty zajęcia pasa drogowego na Wnioskodawcę (podwykonawcę) wystawiając fakturę VAT, w której zastosowano 22% stawkę podatku. W tym momencie, powyższa opłata staje się częścią ceny i jako element ceny podlega opodatkowaniu stawką podstawową wykazaną w wystawionej przez Wnioskodawcę fakturze sprzedaży usług budowlanych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00