Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 06.02.2009, sygn. ITPP2/443-974/08/PS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-974/08/PS

Opodatkowanie czynności przemieszczenia samochodu osobowego z terytorium Niemiec na terytorium kraju zaimportowanego uprzednio z USA.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia z dnia 4 listopada 2008 r. (data wpływu 7 listopada 2008 r.), uzupełnionym pismami z dnia 28 stycznia 2009 r. oraz z dnia 4 lutego 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności przemieszczenia samochodu osobowego z terytorium Niemiec na terytorium kraju zaimportowanego uprzednio z USA - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 listopada 2008 r. złożono wniosek, uzupełniony pismami z dnia 28 stycznia 2009 r. oraz z dnia 4 lutego 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności przemieszczenia samochodu osobowego z terytorium Niemiec na terytorium kraju zaimportowanego uprzednio z USA.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka jest zarejestrowanym i czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Przedmiotem Jej działalności jest najem samochodów wraz z kierowcą. Wnioskodawca zakupił samochód osobowy z USA dla celów działalności gospodarczej i służy on do wykonywania czynności opodatkowanych przez Spółkę, jako podatnika podatku od towarów i usług. Samochód przybył do portu na terytorium Niemiec, gdzie został odprawiony przez tamtejszy urząd celny. Tam też zapłacono należne cło. Niemiecki urząd celny nie pobrał podatku od wartości dodanej, ponieważ Wnioskodawca jest podatnikiem VAT UE. Następnie samochód przyjechał na terytorium kraju, gdzie w urzędzie celnym zapłacono podatek akcyzowy. Spółka zwróciła się do Pierwszego Urzędu Skarbowego w celu uregulowania należnego podatku od towarów i usług. W Urzędzie nie przyjęto żadnych dokumentów (deklaracji VAT-23, ani VAT-24), nie przyjęto również należnego podatku od towarów i usług, twierdząc, że Spółka nie jest zobowiązana do uiszczenia żadnej opłaty związanej z nabyciem samochodu. Również Urząd Miasta nie wymagał do rejestracji zaświadczenia z Urzędu Skarbowego. Urząd Skarbowy twierdzi, że jest to import z USA, podatek od towarów i usług powinien zostać zapłacony przy odprawie celnej w Niemczech i nie powinien być rozliczany w kraju, a zakup nie powinien być ujęty w ewidencji zakupu oraz w deklaracji VAT-7. Do dnia dzisiejszego Spółka nie rozliczyła transakcji zakupu samochodu jako wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru (środka trwałego).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00