Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 06.02.2009, sygn. ITPP2/443-973/08/PS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-973/08/PS
Opodatkowanie czynności przemieszczenia samochodu osobowego z terytorium Niemiec na terytorium kraju zaimportowanego uprzednio z USA.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia z dnia 4 listopada 2008 r. (data wpływu 7 listopada 2008 r.), uzupełnionym pismami z dnia 28 stycznia 2009 r. oraz z dnia 4 lutego 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności przemieszczenia samochodu osobowego z terytorium Niemiec na terytorium kraju zaimportowanego uprzednio z USA - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 7 listopada 2008 r. złożono wniosek, uzupełniony pismami z dnia 28 stycznia 2009 r. oraz z dnia 4 lutego 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności przemieszczenia samochodu osobowego z terytorium Niemiec na terytorium kraju zaimportowanego uprzednio z USA.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Jest Pani zarejestrowanym i czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Wnioskodawca zakupił samochód osobowy z USA dla celów działalności gospodarczej. Samochód przybył do portu na terytorium Niemiec, gdzie został odprawiony przez tamtejszy Urząd Celny. Tam też zapłacono należne cło i podatek od wartości dodanej, gdyż Pani unijny nr NIP nie widniał jeszcze w europejskim rejestrze. Następnie samochód przyjechał na terytorium kraju, gdzie w Urzędzie Celnym zapłacono podatek akcyzowy. Przedmiotowy samochód służy Pani do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, jako podatnika podatku od towarów i usług. Zwróciła się Pani do Pierwszego Urzędu Skarbowego w celu uregulowania należnego podatku od towarów i usług. W Urzędzie nie przyjęto żadnych dokumentów (deklaracji VAT-23, ani VAT-4), nie przyjęto również należnego podatku od towarów i usług, twierdząc, że nie jest Pani zobowiązana do uiszczenia żadnej opłaty związanej z nabyciem. Również Urząd Miasta nie wymagał do rejestracji zaświadczenia z Urzędu Skarbowego. Samochód został bez przeszkód zarejestrowany i jest używany do działalności gospodarczej. Urząd Skarbowy twierdzi, że jest to import z USA, podatek od towarów i usług został zapłacony w Niemczech, a Pani nie musi w Polsce nic płacić, składać deklaracji VAT-23, ani rozliczać nabycia w ewidencji zakupu oraz w deklaracji VAT-7. Do dnia dzisiejszego nie rozliczyła Pani zakupu jako wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru (środka trwałego).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right