Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 05.01.2009, sygn. ITPB1/415-566/08/WM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-566/08/WM
1. Czy koszty związane z przekształceniem formy prawnej oraz podwyższeniem kapitału stanowią koszty uzyskania przychodów?
2. Jeśli stanowią one koszty uzyskania przychodów, to do jakiego okresu te koszty zaliczyć, spółki jawnej czy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 7 października 2008 r. (data wpływu 13 października 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zakwalifikowania do kosztów uzyskania przychodów spółki jawnej wydatków związanych z przekształceniem jej w spółkę z o.o. - jest prawidłowe, natomiast wydatków związanych z podwyższeniem kapitału zakładowego - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 13 października 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zakwalifikowania do kosztów uzyskania przychodów spółki jawnej wydatków związanych z przekształceniem jej w spółkę z o.o. oraz podwyższeniem kapitału zakładowego.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wspólnicy spółki jawnej z początkiem 2008 r. podjęli decyzję o zmianie formy prawnej, aby sprostać oczekiwaniom rynku oraz uzyskać większe zaufanie wśród kontrahentów obecnych jak i przyszłych. W związku z powyższym zostało sporządzone sprawozdanie finansowe dla celów przekształcenia oraz operat szacunkowy wyceny nieruchomości sporządzony przez rzeczoznawcę. Na podstawie powyższych dokumentów biegły rewident przygotował opinię w sprawie badania wyceny składników majątku spółki jawnej, ustalając skorygowaną wartość aktywów netto spółki przekształcanej o wysokość aktualizacji wyceny rzeczoznawcy. Wniosek o przekształcenie został skierowany do sądu rejonowego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right