Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 15.01.2009, sygn. ITPB1/415-699/08/MM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-699/08/MM
Czy otrzymana przez Wnioskodawcę kwota pieniężna tytułem spłaty udziału we wspólnym majątku wspólników spółki cywilnej ponad wartość wniesionego do Spółki wkładu, odpowiadająca proporcji wartości udziału w Spółce stanowi dochód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 20 listopada 2008 r. (data wpływu 21 listopada 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania należności przysługujących wspólnikowi występującemu ze spółki cywilnej jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 21 listopada 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania należności przysługujących wspólnikowi występującemu ze spółki cywilnej.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Od dnia 25 listopada 1996 roku prowadził Pan pozarolniczą działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej, na podstawie zawartej umowy spółki cywilnej. Do tejże spółki wniósł Pan wkład w postaci gotówki w kwocie 500 zł i zgodnie z postanowieniami umowy Pana udział w zyskach i stratach firmy został określony proporcjonalnie do wniesionego wkładu i wynosił 50%. W latach następnych udział ten ulegał zmianie i wynosił: 34%, później 60%, a od 1 maja 2005 roku ponownie wynosił 50%. Umowa spółki przewidywała uprawnienie każdego ze wspólników do wystąpienia ze Spółki w ściśle określonych sytuacjach. Korzystając z przysługującego uprawnienia, w dniu 8 sierpnia 2008 roku wystąpił Pan ze spółki cywilnej; na dzień wystąpienia ze spółki Pana udział w niej wynosił 50%. Na dzień wystąpienia ze spółki Wspólnicy ustalili wartość majątku Spółki, na który składały się następujące składniki: środki pieniężne zgromadzone na rachunku bankowym Spółki, należności pomniejszone o zobowiązania Spółki, towary służące do dalszej sprzedaży, wyposażenie Spółki, środki trwałe Spółki.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right