Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 17.12.2008, sygn. IPPP2/443-1546/08-2/IK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/443-1546/08-2/IK
W jaki sposób (do którego momentu) powinny być naliczone odsetki od przedmiotowej zaległości podatkowej?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 03 października 2008 r. (data wpływu 16 października 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej Ordynacji podatkowej w zakresie wskazania prawidłowego terminu naliczenia odsetek od zaległości podatkowej jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 16 października 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej wskazania prawidłowego terminu naliczenia odsetek od zaległości podatkowej.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny/zdarzenie przyszłe.
Spółka dokonuje korekt związanych z błędnie rozpoznanym obowiązkiem podatkowym na podstawie faktur VAT. W związku z powyższym niejednokrotnie obowiązek podatkowy rozpoznany pierwotnie w miesiącu późniejszym, prawidłowo winien być wykazany we wcześniejszym okresie rozliczeniowym. Fakt ten powoduje powstanie zaległości podatkowej która skutkuje obowiązkiem (wskazanym w art. 53 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa) naliczenia odsetek zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej. Ujawnienie okoliczności, które skutkują koniecznością dokonania korekty, może mieć miejsce nawet kilka miesięcy od okresu którego korekta ta dotyczy. Zatem złożenie deklaracji korygującej VAT-7 za przedmiotowy okres oraz zapłata odsetek ma miejsce dopiero po zakończeniu weryfikacji dokumentów. Również w dniu złożenia korekt deklaracji VAT-7 Spółka składa wnioski o stwierdzenie nadpłaty za odpowiednie okresy, w których będą one w wyniku tychże korekt deklaracji VAT-7 powstawać. Nadpłaty te są zgodnie z wnioskiem spółki kompensowane z powstałymi w wyniku korekt zaległościami.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right