Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 23.12.2008, sygn. IPPB5/423-85/08-2/DG, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB5/423-85/08-2/DG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 01.10.2008r. (data wpływu 06.10.2008r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie umowy polsko-czeskiej o unikaniu podwójnego opodatkowania - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 października 2008r. wpłynął wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego z zakresu podatku dochodowego od osób prawnych dotyczący umowy polsko-czeskiej o unikaniu podwójnego opodatkowania.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

A A L M s.r.o. (dalej: Spółka) z siedzibą w Republice Czeskie) jest producentem samochodów ciężarowych. Zgodnie ze strategią grupy Spółka sprzedaje samochody także na rynek polski. Formalnym wymogiem związanym ze sprzedażą samochodów ciężarowych polskim nabywcom jest zaopatrzenie każdego z samochodów w wystawiany na podstawie świadectwa homologacji uzyskanego od ministra właściwego do spraw transportu, wyciąg ze świadectwa homologacji, potwierdzający homologację samochodu. Wyciąg ten umożliwia nabywcy zgodne z polskim prawem użytkowanie nabytego samochodu jednakże nie jest bezwzględnym warunkiem dokonania transakcji. Zgodnie bowiem z art. 68 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym z dnia 20 czerwca 1997 r. (Dz. U. nr 98, poz. 602) obowiązek uzyskania świadectwa homologacji dotyczy albo producenta pojazdu, albo dealera, który nabywa samochody od producenta i sprzedaje je na terytorium kraju. Spółka podjęła decyzję o tym, iż korzystniejsze dla niej będzie samodzielne zaopatrywanie sprzedawanych samochodów w wyciąg ze świadectwa homologacji. Niemniej jednak należy podkreślić, że fakt wystawiania wspomnianych wyciągów przez Spółkę nie stanowi warunku, od którego uzależnione jest dokonywanie sprzedaży samochodów przez Spółkę, a ma na celu jedynie usprawnienie procesu sprzedaży. W celu usprawnienia obiegu dokumentów, tj. szybszego przekazywania wyciągów nabywcy samochodów Spółka zdecydowała o utworzeniu oddziału w Polsce o nazwie A A L M s.r.o. Oddział w Polsce (dalej: Oddział). Przygotowywanie wyciągów ze świadectw homologacji i ich druk były wyłącznym celem utworzenia Oddziału w Polsce. Wyciągi te drukowane będą na rzecz Spółki tylko i wyłącznie na potrzeby transakcji sprzedaży samochodów ciężarowych. Aktualnie Oddział nie prowadzi na terytorium Polski żadnej innej dodatkowej działalności. Dystrybucja samochodów na terytorium Polski dokonywana jest poprzez dealera, który po zakupie samochodów od Spółki dokonuje ich dalszej odsprzedaży w Polsce. Wydrukowane wyciągi dostarczane są bezpośrednio dealerowi. Znajdujący się w Polsce Oddział nie podejmuje żadnych czynności zmierzających do sprzedaży samochodów, w szczególności nie uczestniczy w negocjacjach, promocji, ani wyszukiwaniu klientów, nie jest również upoważniony do zawierania umów sprzedaży samochodów ciężarowych. Jedyną działalnością Oddziału będzie druk wyciągów i przekazanie ich dealerowi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00