Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 21.11.2008, sygn. IPPP2/443-1325/08-2/ASi, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/443-1325/08-2/ASi

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 28 sierpnia 2008r. (data wpływu 01 września 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia prawidłowego sposobu wynagrodzenia za wykonanie prac związanych z budową obiektów biurowych, mieszkalnych lub mieszanych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 01 września 2008r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia prawidłowego sposobu wynagrodzenia za wykonanie prac związanych z budową obiektów biurowych, mieszkalnych lub mieszanych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest generalnym wykonawcą robót budowlanych. Wykonanie poszczególnych rodzajów prac Spółka zleca podwykonawcom. Spółka buduje obiekty biurowe, mieszkalne, lub mieszane (t. j. budynek mieszkalny z naziemną częścią użytkową) wraz z infrastrukturą towarzyszącą (parkingi, dojazdy, place zabaw, itp.). W tym ostatnim przypadku - mając na uwadze Polską Klasyfikację Obiektów Budowlanych - budynek należałoby zaliczyć do kategorii budynki mieszkalne, gdyż zdecydowanie większa część powierzchni budynku to powierzchnia mieszkalna, jednakże Spółka fakturuje inwestora (zleceniodawcę) z zastosowaniem odrębnych stawek VAT, t. j. 7 % za roboty związane z budową części mieszkalnej budynku oraz 22 % za wykonanie prac związanych z lokalami użytkowymi oraz infrastrukturą towarzyszącą temu budynkowi. Często zdarza się, że kilku podwykonawców wykonuje na rzecz Spółki prace zarówno związane z budową lokali mieszkalnych, jak też użytkowych, które powstaną w danym budynku oraz infrastrukturą towarzyszącą, jednakże w takich przypadkach różni podwykonawcy przyjmują różne metody ustalenia podstawy opodatkowania robót, do których zastosowanie znajdzie stawka 7 % oraz stawka 22 % VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00