Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 21.11.2008, sygn. IPPB5/423-20/08-2/AS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB5/423-20/08-2/AS
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 02.09.2008 r. (data wpływu 08.09.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwalifikacji podatkowej różnic kursowych powstających na rachunku walutowym w odniesieniu do:
- przewalutowania dolarów na euro w ramach bankowych kont walutowych prowadzonych przez ten sam bank - jest prawidłowe,
- przeliczania środków pieniężnych w walucie obcej - jest prawidłowe,
- przeliczania przychodów w walutach obcych i kosztów w walutach obcych - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 08.09.2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwalifikacji podatkowej różnic kursowych powstających na rachunku walutowym w odniesieniu do:
- przewalutowania dolarów na euro w ramach bankowych kont walutowych prowadzonych przez ten sam bank,
- przeliczania środków pieniężnych w walucie obcej,
- przeliczania przychodów w walutach obcych i kosztów w walutach obcych.
W przedmiotowym wniosku zostały przedstawione następujące stany faktyczne:
Stan faktyczny 1:
Wnioskodawca, będący polską spółką akcyjną, posiada bankowe konta walutowe zarówno w dolarach amerykańskich, jak i w euro w tym samym banku. Zdarza się tak, iż na koncie Wnioskodawca posiada dolary amerykańskie, nie posiada zaś euro. W takiej sytuacji Spółka zleca bankowi dokonanie zamiany odpowiedniej kwoty dolarów amerykańskich na równoważną kwotę euro. Transakcja ta polega na tym, iż bank na zlecenie Wnioskodawcy zdejmuje ze swojego konta dolarowego kwotę np. 10.000 dolarów, zamienia ją na równoważną kwotę w euro i zapisuje tą kwotę na swoim koncie euro. Transakcję taką Spółka księguje w złotych po kursie kupna dolarów amerykańskich swojego banku i to zarówno w odniesieniu do dolarów amerykańskich, jak i euro.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right