Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 28.11.2008, sygn. IPPB3/423-1341/08-2/JB, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-1341/08-2/JB
UZASADNIENIE
W dniu 11.09.2008r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy wniesienie akcji i udziałów w spółkach kapitałowych oraz obligacji tytułem wpłaty do funduszu spowoduje powstania dochodu podlegającego opodatkowaniu/straty podatkowej dla Spółki.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Spółka planuje wniesienie akcji i udziałów w spółkach kapitałowych oraz obligacji tytułem wpłaty do otwartego specjalistycznego funduszu inwestycyjnego (dalej: fundusz lub fundusz inwestycyjny). W zamian Spółka otrzyma jednostki uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym. Wniesienie papierów wartościowych odbędzie się zgodnie z przepisami ustawy o Funduszach Inwestycyjnych z dnia 27 maja 2004 r. (dalej: ustawa o funduszach inwestycyjnych), w szczególności zgodnie z art. 7 ust. 2 niniejszej ustawy, w myśl którego do funduszu inwestycyjnego mogą być wniesione:
- zdematerializowane papiery wartościowe jeżeli statut funduszu tak stanowi lub
- inne niż zdematerializowane papiery wartościowe, łub udziały w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnościąjeżeli ustawa oraz statut funduszu tak stanowią.
Spółka zwraca uwagę, że w odniesieniu do elementu przedstawionego stanu faktycznego złożyła w dniu 26 kwietnia 2007 r. wniosek o wydanie wiążącej interpretacji przepisów prawa podatkowego, który jednak, co podkreśla Spółka, dotyczył w swej istocie innego zagadnienia związanego z tym stanem faktycznym. W odpowiedzi na powyższy wniosek Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Warszawie wydał w dniu 9 sierpnia 2007 r. postanowienie o sygn. 1471/DPR2/423-96/07/JB, potwierdzające stanowisko spółki, zgodnie z którym, w przypadku zbycia jednostek uczestnictwa, objętych przez osobę prawną za wynagrodzeniem w postaci akcji (udziałów) lub obligacji, koszt nabycia tych jednostek powinien zostać ustalony w wysokości wydatków poniesionych na nabycie akcji (udziałów) lub obligacji, którymi opłacone zostały jednostki uczestnictwa.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right