Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 03.12.2008, sygn. IPPB3/423-1348/08-2/ECH, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-1348/08-2/ECH

UZASADNIENIE

W dniu 08.09.2008r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ww. ustawy.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

  1. Wspólnota Mieszkaniowa K osiąga przychody zwolnione od podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 oraz osiąga przychody opodatkowane (ze źródeł nie związanych z gospodarką zasobami mieszkaniowymi). Ponosi koszty uzyskania przychodów opodatkowanych i zwolnionych jednocześnie nie może wskazać jednoznacznie wysokości kosztów uzyskania przychodów przypadających na poszczególne źródła przychodów.
  2. Wspólnota Mieszkaniowa osiąga przychody zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 (zwolnione z podatku). Są to opłaty dokonywane przez właścicieli na pokrycie kosztów bieżącego utrzymania nieruchomości, kosztów świadczeń oraz na fundusz remontowy (przyszłe remonty). Opłaty te powinny wpływać na konto wspólnoty do 10-tego dnia każdego miesiąca. Za nieterminowe płatności naliczane są odsetki ustawowe. Przychody z tytułu odsetek przeznaczone są na bieżące utrzymanie nieruchomości.
  3. Wspólnota posiada pomieszczenia piwniczne, które wynajmuje właścicielom lokali za niewielkie kwoty. Przychody z ww. wynajmu przeznaczone są na bieżące utrzymanie nieruchomości.
  4. Wspólnota Mieszkaniowa otrzymała odszkodowanie z firmy ubezpieczeniowej za powstałą szkodę na nieruchomości. Kwota z odszkodowania została przeznaczona na pokrycie kosztów usunięcia szkody. W powyższej sytuacji nastąpił zwrot kosztów, a nie uzyskanie przychodu.
  5. Właściciele wpłacają zaliczki na pokrycie kosztów bieżącego utrzymania nieruchomości zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym (przychody zwolnione z podatku). Na koniec roku obrotowego okazuje się często, że wpłacone zaliczki przewyższają koszty i powstaje nadpłata/właściciele podejmują uchwałę żeby powstałą nadpłatę rozliczyć i zwrócić każdemu właścicielowi.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00