Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 12.11.2008, sygn. IPPB2/415-1198/08-2/JK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB2/415-1198/08-2/JK
Czy w sytuacji, gdy faktycznie Wnioskodawczyni przeznaczyła przychód ze sprzedaży mieszkania stanowiącego wspólną własność Wnioskodawczyni oraz Jej męża na budowę wspólnego domu, Wnioskodawczyni jest zwolniona z 10% podatku ryczałtowego?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 11 sierpnia 2008 r. (data wpływu 14 sierpnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży mieszkania jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 14 sierpnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży mieszkania.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Wnioskodawczyni pozostaje w związku małżeńskim od dnia 17 sierpnia 1991 r. W sierpniu 2001 r. wspólnie z małżonkiem Wnioskodawczyni wykupiła na własność mieszkanie służbowe, w którym zamieszkiwali od września 1994 r. W maju 2003 r. małżonek otrzymał wspólnie z siostrą działkę jako darowiznę od rodziców. W grudniu 2003 r. Wnioskodawczyni wraz z małżonkiem podjęła decyzję o budowie domu. Dokonano wyboru projektu, a w styczniu 2004 r. przed wyjazdem małżonka na misję do Iraku zlecono architektowi adaptację projektu i załatwienie wszystkich spraw związanych z uzyskaniem stosownych pozwoleń. W lipcu 2004 r. małżonek otrzymał pozwolenie na budowę. Po powrocie małżonka z Iraku i zakończeniu leczenia szpitalnego we wrześniu została rozpoczęta budowa. Pod koniec 2005 r. budynek był w stanie surowym zamkniętym. W maju 2006 r. skończyły się oszczędności, postanowiono więc sprzedać mieszkanie, a uzyskane ze sprzedaży pieniądze przeznaczyć na dokończenie budowy. Ponieważ nie upłynęło jeszcze 5 lat od wykupu mieszkania, przed dokonaniem sprzedaży lokalu Wnioskodawczyni z małżonkiem udała się do urzędu skarbowego, aby dowiedzieć się o ewentualnych kosztach i procedurze postępowania w takim przypadku. W urzędzie skarbowym małżonkowie zostali poinformowani, że jeżeli kwotę uzyskaną ze sprzedaży lokalu mieszkalnego przeznaczą na budowę domu i w okresie dwóch lat wydatki będą udokumentowane fakturami na zakup materiałów budowlanych, nie będą płacić podatku w wysokości 10%. Jednocześnie wskazano, iż to małżonek oraz jego siostra są właścicielami działki i na niego jest wystawione pozwolenie na budowę. Po sprzedaży mieszkania Wnioskodawczyni z małżonkiem miała złożyć w urzędzie skarbowym na tę okoliczność stosowne dokumenty (w tym akt notarialny sprzedaży mieszkania) oraz oświadczenia. Mieszkanie zostało sprzedane w dniu 6 czerwca 2006 r. Następnego dnia złożono w urzędzie skarbowym oświadczenia o przeznaczeniu pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży mieszkania na dokończenie budowy domu. Pod koniec maja bieżącego roku małżonek dostarczył do urzędu skarbowego faktury wystawione na imię i nazwisko Wnioskodawczyni oraz Jej małżonka dokumentujące wydatki na kwotę około 147.000 zł. Dostarczono również kopię pozwolenia na budowę i akt własności działki. Wówczas poinformowano, że Wnioskodawczyni musi odprowadzić podatek od połowy wartości sprzedanego mieszkania tj. kwotę 7.000 zł, ponieważ decyzja o pozwoleniu na budowę wydana jest tylko na małżonka. Wnioskodawczyni z małżonkiem ma wspólne konto, rozlicza się wspólnie z podatku i nie ma spisanej intercyzy. Po przeprowadzeniu się do Ł małżonek jest na emeryturze, Wnioskodawczyni nie pracuje, na utrzymaniu małżonkowie mają dwoje dzieci.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right