Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 13.11.2008, sygn. IPPB1/415-945/08-4/AŻ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB1/415-945/08-4/AŻ
UZASADNIENIE
W dniu 18 sierpnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania należności licencyjnych.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą pod nazwą XXX, zajmującą się wydawaniem polskich i zagranicznych książek - komiksów. Na potrzeby wydania zagranicznego komiksu, podpisuje z różnymi firmami lub osobami zagranicznymi umowy udzielające praw (licencji) do wydania danego komiksu na terenie Polski. Wiadome jest, że od umów tych Wnioskodawcę obowiązuje zapłata podatku dochodowego w wysokości 20% lub innej wysokości - zależnie od stosownych zapisów w międzynarodowych umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania i otrzymania lub nie od drugiej firmy Certyfikatu Rezydencji. W przypadku firm z USA, od których Wnioskodawca otrzymuje Certyfikat Rezydencji, przyjmuje, że podatek od należności licencyjnych płacony jest przez te drugą firmę w USA. Wnioskodawca nie odprowadza podatku w Polsce.
W przypadku firm ze Szwajcarii, jeżeli otrzyma Certyfikat Rezydencji, odprowadza w Polsce podatek w wysokości 10% wartości, potrącając taką samą kwotę z zapłaty dla tej drugiej firmy.
Z umów udzielających praw (licencji) do wydania danego komiksu w Polsce, wynika konieczność zapłaty przez Wnioskodawcę określonej kwoty za licencję oraz określonej kwoty za tzw. materiały, czyli pliki komputerowe na płycie CD zawierające robocze wersje danego komiksu na podstawie których przygotowuje własne pliki do druku. Na obie pozycje tj. licencje i materiały są wystawiane oddzielne faktury. Nie ma możliwości zakupu samej licencji (bez materiałów) lub materiałów (bez licencji). Wiadome jest, że udzielenie licencji traktowane jest jako usługa. Wnioskodawca nie dokonuje żadnych innych transakcji zagranicznych. Dlatego na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych, nie jest zarejestrowany jako podatnik VAT EU.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right