Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 13.11.2008, sygn. IPPB1/415-954/08-2/AŻ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB1/415-954/08-2/AŻ

UZASADNIENIE

W dniu 18 sierpnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku podatkowego z tytułu likwidacji spółki osobowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jako osoba fizyczna podlegająca nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce (OF), jest wspólnikiem spółki kapitałowej z siedzibą w Polsce (Spółka Kapitałowa).

Wnioskodawca wraz z pozostałymi wspólnikami zamierza przekształcić spółkę kapitałową w spółkę osobową prawa handlowego (spółka osobowa).

Zainteresowany podaje, że w przyszłości możliwe jest, iż spółka osobowa ulegnie rozwiązaniu i nie będzie On prowadzić innej działalności gospodarczej.

W związku z tym, Wnioskodawca otrzyma (proporcjonalnie do swojego udziału w spółce osobowej) majątek należący do spółki osobowej.

W skład majątku spółki osobowej w dacie likwidacji mogą wchodzić różne składniki, majątku w tym:

  • towary handlowe i surowce,
  • środki trwałe,
  • gotówka,
  • dzieła sztuki,
  • udziały w osobach prawnych,
  • papiery wartościowe,
  • wierzytelności,
  • inne prawa i rzeczy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

W jaki sposób będzie podlegała opodatkowaniu wartość majątku otrzymanego przez osobę fizyczną (OF) przy likwidacji działalności gospodarczej (tj. rozwiązaniu spółki osobowej)...

Zdaniem Wnioskodawcy zgodnie z art. 24 ust. 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w przypadku zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o likwidacji działalności gospodarczej, dochód ustala się przy zastosowaniu do wartości ustalonej według cen zakupu pozostałych na dzień likwidacji towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków oraz rzeczowych składników majątku związanego z wykonywaną działalnością nie będących środkami trwałymi - takiego wskaźnika procentowego, jaki wynika z udziału dochodu w przychodach w okresie ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym nastąpiła likwidacja działalności, a jeżeli w tym okresie dochód nie wystąpił - w roku podatkowym poprzedzającym rok, w którym nastąpiła likwidacja. Za datę likwidacji działalności gospodarczej uważa się datę określoną w zawiadomieniu, o którym mowa w zdaniu poprzednim. Nie ustala się dochodu na dzień likwidacji, jeżeli:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00