Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 22.10.2008, sygn. IPPP1-443-1479/08-6/RK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1-443-1479/08-6/RK
Czy z tytułu sprzedaży prawa użytkowania wieczystego podatnik wraz z małżonkiem zobowiązani będą do zapłaty podatku VAT?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 25.07.2008 r. (data wpływu 04.08.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży prawa użytkowania wieczystego - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 04.08.2008 r. wpłynął ww. wniosek (uzupełniony pismem z dnia 22.09.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży prawa użytkowania wieczystego.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Podatnik wraz z małżonkiem nabyli w dniu 28.01.2004r. prawo użytkowania wieczystego gruntu (niezabudowanej działki) od użytkownika wieczystego, któremu Gmina Miasto oddała ww. działkę w użytkowanie wieczyste od 1997 r. do dnia 21.05 2096 r. Podatnik wraz z małżonkiem w grudniu 2007r. (akt notarialny ) wnieśli ww. prawo użytkowania gruntu w formie aportu do spółki jawnej, w której byli wspólnikami. Faktycznie spółka jawna nigdy nie podjęła żadnej działalności gospodarczej i w kwietniu 2008 r. wspólnicy spółki jawnej podjęli uchwałę o rozwiązaniu spółki i przeprowadzeniu likwidacji spółki. W lipcu 2008 r. w trakcie postępowania likwidacyjnego nastąpił zwrot wkładu niepieniężnego w naturze. tj. prawa użytkowania wieczystego ze spółki jawnej dla podatnika i jego małżonka (również akt notarialny). Prawo użytkowania wieczystego nie było wykorzystywane w działalności spółki jawnej, gdyż spółka faktycznie nie prowadziła żadnej działalności. Prawo użytkowania wieczystego nie zostało również wciągnięte do ewidencji środków trwałych. Podatnik zamierza pod koniec 2008 r. lub w lutym 2009 r. dokonać zbycia prawa użytkowania wieczystego. Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług ogólnobudowlanych i jest zarejestrowanym podatnikiem VAT. Małżonek podatnika również prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług hotelowych i jest zarejestrowanym podatnikiem VAT. Zbycie prawa użytkowania wieczystego nie jest dokonywane w ramach ich działalności gospodarczej. Prawo użytkowania wieczystego gruntu nie było i nie będzie wykorzystywane w ich indywidualnej działalności faktycznie również nie było wykorzystywane w ramach działalności spółki jawnej. W uzupełnieniu wniosku Strona wskazała, iż nie zakupiła przedmiotowego prawa użytkowania wieczystego z zamiarem jego wykorzystania do działalności gospodarczej. Przedmiotowa nieruchomość nie była i nie jest zabudowana i jest położona na terenie określonym jako obszar o wiodącej funkcji mieszkaniowej, co wynika ze studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta P. Powierzchnia zbywanego gruntu wynosi 0,2274 ha, a grunt ten nigdy nie był wykorzystywany do działalności rolniczej, ani też dzierżawiony, czy też wynajmowany. Ponadto Wnioskodawca i współmałżonek posiadają nieprawomocną decyzję w sprawie przekształcenia prawa użytkowania wieczystego we własność. Wnioskodawca podnosi, iż nie dokonano żadnego podziału nieruchomości, oraz że nie planuje, ani on, ani też małżonka w przyszłości sprzedaży gruntu.