Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 28.10.2008, sygn. IPPB3/423-1165/08-2/AG, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-1165/08-2/AG
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 28.07.2008 r. (data wpływu 31.07.2008 r.) w sprawie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie różnic kursowych jest prawidłowe w części dotyczącej:
- uznania potrącenia nettingowego jako dnia potrącenia zobowiązań (pytanie nr 1),
- uznania kursu umownego jako faktycznie zastosowanego kursu waluty (pytanie nr 2),
natomiast jest nieprawidłowe w kwestii uznania czy dokumentacja posiadana przez Spółkę jest wystarczająca dla wyjaśnienia sytuacji, w której kurs umowny nie będzie mieścił się w przedziale ustawowym (pytanie nr 3).
UZASADNIENIE
W dniu 31.07.2008r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie różnic kursowych.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
W wyniku zawarcia umowy T... w dniu 30 grudnia 2004 roku pomiędzy A... Sp. z o.o. oraz podmiotami Grupy A..., świadczącymi usługi finansowe, Spółka zawierając transakcje z podmiotami powiązanymi uczestniczy w wielostronnych rozliczeniach nettingowych. Warunki rozliczeń w transakcjach wewnątrzgrupowych reguluje, oprócz wskazanej umowy przyjęty przez Grupę regulamin pt. T.... Rozliczenia nettingowe między członkami Grupy realizowane są w stosunku do transakcji zakupu oraz sprzedaży towarów i usług, pożyczek, depozytów, przepływów odsetkowych, transakcji walutowych oraz pozostałych transakcji realizowanych między członkami Koncernu. Obsługę wprowadzonego systemu rozliczeń prowadzi Centrum Nettingowe Grupy. Istotą wprowadzonego systemu jest redukcja przepływów pieniężnych pomiędzy poszczególnymi uczestnikami porozumienia, tak aby wyłącznie wartość netto wynikająca z kompensaty wzajemnych należności i zobowiązań, została przekazana określonemu podmiotowi. W konsekwencji zbilansowania salda rozrachunków, bez konieczności wielokrotnego transferu środków pomiędzy rachunkami, następuje istotne obniżenie kosztów obsługi transakcji finansowych. Sesje nettingowe (rozliczeniowe) odbywają się cyklicznie, na koniec każdego miesiąca, zgodnie z przyjętym harmonogramem rozliczeń. W danej sesji nettingowej Spółka zgłasza do realizacji swoje należności i zobowiązania wobec pozostałych uczestników systemu nettingowego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right