Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 16.07.2008, sygn. IP-PB3/423-547/08-4/MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IP-PB3/423-547/08-4/MK

Czy ustalając koszt uzyskania przychodów ze sprzedaży nieruchomości, Spółka miała prawo uwzględnić, oprócz odpowiedniej części wartości nominalnej wydanych wspólnikom udziałów, także kwotę przejętych zobowiązań (wchodzących w skład przedsiębiorstwa), w proporcji wynikającej z udziału wartości rynkowej tej nieruchomości w łącznej wartości rynkowej aktywów przedsiębiorstwa nabytego w drodze aportu?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością A L reprezentowanej przez Pełnomocnika Pana I K, przedstawione we wniosku z dnia 31 marca 2008 r. (data wpływu 04.04.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 04 kwietnia 2008 r. został złożony ww. wniosek uzupełniony pismem z dnia 04 lipca 2008 r. (data wpływu 10.07.2008 r.) - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Umowa Spółki Wnioskodawcy została zawarta w 1999 r. Na kapitał zakładowy został wniesiony wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa (w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego). Rejestracja Spółki w rejestrze handlowym nastąpiła w 2000 r. W skład nabytego w drodze aportu przedsiębiorstwa wchodziły nieruchomości, maszyny i urządzenia, wierzytelności oraz zobowiązania. Zobowiązania wynikały z umów handlowych i kredytowych. Obecnie Spółka w całości spłaciła zobowiązania handlowe, a zobowiązania kredytowe są regulowane zgodnie z harmonogramem spłat. Wartość nominalna wydanych wspólnikom udziałów była niższa od wartości rynkowej nabytych w drodze aportu aktywów. Wynikało to z faktu, iż w skład przejętego przedsiębiorstwa wchodziły również zobowiązania. Łączna wartość nominalna wydanych wspólnikom udziałów, po powiększeniu o kwotę przejętych zobowiązań (wchodzących w skład przedsiębiorstwa), odpowiadała wartości rynkowej otrzymanych w drodze aportu aktywów. W 2008 r. Spółka dokonała zbycia zabudowanej nieruchomości gruntowej wchodzącej w skład nabytego wcześniej przedsiębiorstwa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00