Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 03.07.2008, sygn. IPPP1/443-653/08-2/GD, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/443-653/08-2/GD

Czy usługi, które mają być świadczone przez Faktora stanowią usługi faktoringu wskazane w poz.3 pkt 5 załącznika Nr 4 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, a więc usługi podlegające opodatkowaniu stawką podstawą 22% ?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 31 marca 2008 r. (data wpływu 7 kwietnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania, określenia momentu powstania obowiązku podatkowego oraz podstawy opodatkowania dla świadczonych usług faktoringu jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 kwietnia 2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania, określenia momentu powstania obowiązku podatkowego oraz podstawy opodatkowania dla świadczonych usług factoringu.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca (Spółka z o.o. zwana dalej Faktorem) jest instytucją finansową, która w ramach prowadzonej przez siebie na terytorium Polski działalności zajmuje się m.in. zapewnieniem finansowania działalności innych przedsiębiorców, w tym także świadcząc na ich rzecz usługi faktoringowe. Obecnie rozważa zawarcie umowy faktoringowej z kontrahentem, będącym firmą leasingową prowadzącą działalność na terytorium Polski (zwaną dalej Faktorantem), w ramach, której na bieżąco zawiera ze swoimi kontrahentami umowy leasingu finansowego i operacyjnego. Faktorant jest zainteresowany pozyskaniem źródeł refinansowania poniesionych przez siebie kosztów związanych z zawieranymi umowami leasingowymi, pozwalających mu na otrzymanie środków pieniężnych odpowiadających wartości początkowej przedmiotów leasingu przed upływem okresu obowiązywania umów leasingowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00