Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 17.06.2008, sygn. IPPB3/423-528/08-2/MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-528/08-2/MK

Czy prowizje należne agentom XX z tytułu zawarcia przez nich umów o świadczenie usług telekomunikacyjnych i aneksów do tych umów w imieniu i na rzecz XX (koszty pośrednictwa), powinny być uznawane za koszty uzyskania przychodu, inne niż bezpośrednio związane z przychodami? W przypadku udzielenia twierdzącej odpowiedzi na pierwsze pytanie, czy prowizje należne agentom, jak koszt inny niż związany bezpośrednio z konkretnymi przychodami, powinny być ujmowane w kosztach uzyskania przychodów jednorazowo w momencie poniesienia kosztu zgodnie z art. 15 ust 4d zdanie pierwsze oraz ust.4e ustawy CIT?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o. Polska Telefonia Cyfrowa, przedstawione we wniosku z dnia 27.03.2008 r. (data wpływu 31.03.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wypłacanej prowizji - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31.03.2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wypłacanej prowizji.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.

XX Sp. z o.o. (XX") jest stroną umów agencyjnych które określają m.in. zasady zawierania przez agentów umów o świadczenie usług telekomunikacyjnych i innych usług w sieci E... w imieniu i na rzecz XX (umowy agencyjne). Agent, za każdą prawidłowo zawartą udokumentowaną umowę o świadczenie usług telekomunikacyjnych (uośut), nabywa prawo do wynagrodzenia (prowizji), przy czym wynagrodzenie to jest wyliczane w miesięcznych okresach rozliczeniowych stanowiąc iloczyn prawidłowo zawartych umów i kwot prowizji za pojedyńczą umowę (uośut). Zgodnie z postanowieniami umów agencyjnych, nabycie prawa do prowizji przez agenta następuje po spełnieniu kilku warunków: zawarcia umowy z abonentem, przesłania zawarte umowy oraz związanej z umową dokumentacji do XX, weryfikacji poprawności dokumentacji przez XX.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00