Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 20.05.2008, sygn. IPPB2/415-29/08-8/MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB2/415-29/08-8/MK

W odpowiedzi na wezwanie z dnia 21.04.2008 r. (data wpływu 23.04.2008 r.) do usunięcia naruszenia prawa poprzez zmianę indywidualnej pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego z dnia 07.04.2008 r. Nr IPPB2/415-29/08-2/MK złożone na podstawie art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów wyjaśnia, co następuje.

Wnioskiem z dnia 28.12.2007 r. Wnioskodawca zwrócił się o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego przedstawiając następujące zdarzenie przyszłe:

X Sp. z o.o. (dalej: Spółka) jest dystrybutorem bankomatów, innych urządzeń bankowych, urządzeń kasowych oraz oprogramowania wykorzystywanych przez instytucje bankowe oraz sieci handlowe, służącego do rozliczania transakcji. Oprogramowanie to jest w części tworzone przez pracowników Spółki. W wielu przypadkach stworzone przez pracowników Spółki programy i aplikacje stanowią utwory będące przedmiotem ochrony praw autorskich w rozumieniu art. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity Dz. U. z 2006 roku, Nr 90, poz. 631 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór). Spółka zaznacza, że znaczna część pracy, którą wykonują niektórzy pracownicy Spółki, mieści się dokładnie w definicji działalności twórczej oraz spełniony jest warunek dotyczący dokonania przez twórcę (pracownika) rozporządzenia majątkowymi prawami autorskimi do swojego utworu. Ponadto umowy o pracę tych pracowników przewidują wynagrodzenie za przeniesienie praw autorskich.

Spółka zamierza wprowadzić system rozliczeń z wybranymi pracownikami, do którego będzie miała zastosowanie 50% stawka kosztów uzyskania przychodów z tytułu korzystania przez twórców (pracowników Spółki) z praw autorskich przy tworzeniu oprogramowania. Aby dany efekt prac dostarczonych przez pracownika mógł być zakwalifikowany jako utwór korzystający z ochrony praw autorskich musi odzwierciedlać oryginalny twórczy wkład pracownika w jego wykonanie Efekty prac dostarczonych przez pracownika będą każdorazowo oceniane przez osobę wyznaczoną przez Spółkę pod kątem spełnienia warunków koniecznych do uznania dzieła za utwór korzystający z ochrony praw autorskich oraz ich związku z zatrudnieniem. Spółka zamierza w takich wypadkach ustalać koszty uzyskania przychodów pracowników na poziomie 50%,ale jedynie w odniesieniu do tej części pracy, która ukierunkowana była na stworzenie utworu i zakończyła się faktycznie jego stworzeniem bądź zakończeniem określonej części utworu nadającej się do gospodarczego wykorzystania przez Spółkę Omawiany mechanizm dotyczyć będzie wyłącznie pracowników którzy rzeczywiście zajmują się tworzeniem oprogramowania. W szczególności system ten nie będzie dotyczył pracowników, których praca nie powoduje powstania utworów w rozumieniu prawa autorskiego (tym samym z 50% stawki kosztów uzyskania przychodów nie będą mogli skorzystać np. pracownicy działu księgowego administracji czy handlowcy). Preferencyjny system będzie dotyczył wyłącznie zatrudnionych informatyków - programistów. Wynagrodzenie pracowników składać się będzie z dwóch elementów:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00