Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 17.03.2008, sygn. IP-PB3-423-30/08-2/KB, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IP-PB3-423-30/08-2/KB
Spółka wnosi o potwierdzenie, że w przedstawionym stanie faktycznym, zgodnie z art. 15 ust. 4d oraz 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych poniesione koszty pośrednie:
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 11 grudnia 2007r. (data wpływu 17.12.2007r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie rozliczania pośrednich kosztów uzyskania przychodów jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 17 grudnia 2007r. wpłynął wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych zakresie rozliczania pośrednich kosztów uzyskania przychodów.
W przedmiotowym wniosku zostało przestawione następujące zdarzenie przyszłe.
Spółka prowadzi działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług telekomunikacyjnych w zakresie telefonii komórkowej jako operator sieci P, występując w obrocie gospodarczym pod marką handlową P, S, S-S, M, iP. W związku z prowadzoną działalnością ponosi szereg kosztów mających pośredni wpływ na uzyskiwane przychody. Są to koszty niezbędne do funkcjonowania Spółki, lecz nie mające bezpośredniego wpływu na przychody uzyskiwane przez Spółkę. Są to m.in. koszty energii, usług marketingowych, wydatki na reklamę, reprezentację, doradztwo prawne, usługi remontowo - budowlane, usługi informatyczne, itp. Ponadto Spółka ponosi również koszty związane z zakupem towarów i usług zapewniających sprawne działania infrastruktury telekomunikacyjnej i informatycznej, niezbędne do świadczenia usług telekomunikacyjnych. Zasadniczo są to koszty dotyczące danego okresu sprawozdawczego (roku obrotowego). Fakt poniesienia tych kosztów zasadniczo jest dokumentowany poprzez faktury VAT, w sporadycznych przypadkach przez inne dokumenty. Dostawcy działając zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług wystawiają faktury VAT w terminie 7 dni od daty dostawy towarów lub wykonania usługi. Faktury te są dostarczane do Spółki albo wraz z dostawą towarów albo w ciągu kilku dni od ich wystawienia drogą pocztową lub przez kuriera. Generalnie można stwierdzić, iż faktury docierają do Spółki kilka - kilkanaście dni po dacie ich wystawienia. Moment wystawienia i dostarczenia faktury do Spółki nabiera szczególnego znaczenia na przełomie roku. Możliwe są następujące warianty: