Interpretacja indywidualna z dnia 12.03.2008, sygn. IPPP1/443-164/08-02/AW, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/443-164/08-02/AW
Czy Apteka może dokonać obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę VAT wynikającego z wystawionych na Aptekę przez RRR not rabatowych dotyczących Produktu tytułem udzielonego aptece rabatu?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 30.01.2008r. (data wpływu 31.01.2008r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z wystawionych not rabatowych - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 31.01.2008r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z wystawionych not rabatowych.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Podatnik jest podmiotem prowadzącym aptekę (dalej Apteka). Zgodnie z przepisami Prawa Farmaceutycznego podatnik kupuje sprzedawane przez siebie leki w hurtowniach farmaceutycznych, które zaopatrują się w leki od Producentów tych leków (lub innych hurtowni będących przedstawicielami Producentów zagranicznych). Apteka przystąpiła do programu rabatowego organizowanego przez przedstawiciela producenta zagranicznego (którym jest firma RRR), który jest wyłącznym dystrybutorem określonego leku w Polsce (dalej Produkt). W Polsce Produkt nie został objęty systemem refundacji, co powoduje, że jego cena znacznie przekracza możliwości finansowe polskich pacjentów. Z tych ekonomicznych względów, niezależnych od rzeczywistych potrzeb terapeutycznych, Produkt jest rzadko kupowany i używany przez polskich pacjentów. Pomimo przepisania Produktu przez lekarza pacjenci odstępują od jego zakupu, ze względu na zbyt wysoką cenę. Ustalona przez aptekę marża na sprzedaży Produktu nie pozwala, ze względów ekonomicznych, na dalsze obniżenie ceny, która i tak dla większości pacjentów jest zbyt wysoka. Wysoki koszt zakupu leku przez aptekę od hurtowni wynika z faktu, iż zaopatrująca aptekę hurtownia kupuje produkt od RRR po wysokiej cenie, - wynikającej z ceny Produktu na rynku europejskim.