Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 19.02.2008, sygn. IPPB1/415-455/07-2/JB, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB1/415-455/07-2/JB

Czy w przypadku utworzenia przyszłej spółki jawnej Wnioskodawca będzie mógł wybrać, zgodnie z art. 9a ust. 2 i art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowanie dochodów uzyskanych w przyszłej spółce jawnej według stawki 19%?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 28.11.2007 r. (data wpływu 05.12.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania 19% stawki podatku dochodowego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 05.12.2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania 19% stawki podatku dochodowego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest nierezydentem, przebywającym na terenie Rzeczypospolitej Polskiej nie dłużej niż 183 dni w roku kalendarzowym. Centrum interesów osobistych i gospodarczych strony znajduje się w Niemczech.

Obecnie Wnioskodawca świadczy na rzecz spółki kapitałowej (dalej: spółka kapitałowa) usługi zaliczane do działalności wykonywanej osobiście tj. usługi zarządzania na podstawie umowy o zarządzanie. Jest członkiem zarządu tej spółki. Wnioskodawca pobiera wynagrodzenie od spółki kapitałowej na podstawie umowy o zarządzanie, które jest opodatkowane 20 % zryczałtowanym podatkiem na podstawie art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm). W Zarządzie spółki kapitałowej, obok Wnioskodawcy, zasiadają jeszcze dwie osoby, razem planują założyć spółkę jawną (dalej: przyszła spółka), która będzie m.in. świadczyć usługi w zakresie zarządzania i doradztwa biznesowego na rzecz innych podmiotów gospodarczych, w szczególności na rzecz spółki kapitałowej. Natomiast wspólnicy przyszłej spółki jawnej będą delegowani przez nią do zarządzania spółką kapitałową. W związku z tym przyszła spółka zawrze ze spółką kapitałową umowę o zarządzanie. Za świadczone w tym i zakresie usługi zarządzania, spółka jawna będzie wystawiała faktury Vat. Przychód każdego ze wspólników z tego źródła zostanie określony proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku. Przed zawarciem umowy o zarządzanie miedzy przyszłą spółką i spółką kapitałową dotychczasowa umowa Wnioskodawcy o zarządzanie przestanie obowiązywać.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00