Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 26.02.2008, sygn. IP-PB3-423-502/07-2/MB, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IP-PB3-423-502/07-2/MB
Czy działalność M. Sp. z o.o. i nowozawiązanej spółki w wyniku podziału spełniać będzie wymogi zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 updp?Czy przy ustalaniu wartości rynkowej składników majątkowych przenoszonych na spółkę nowozawiązaną w wyniku podziału Spółki M. Sp. z o.o. przyjętych do wyliczenia dodatniej wartości firmy uwzględnić należy zobowiązania przejmowane przez spółkę nowozawiązaną?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 22.11.2007 r. (data wpływu 26.11.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych spowodowanych podziałem Spółki przez wydzielenie - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 26.11.2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych spowodowanych podziałem Spółki przez wydzielenie.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
- Sp. z o.o. zajmuje się świadczeniem usług w zakresie prania wodnego oraz sprzedażą hurtową wyrobów chemicznych. Realizując strategię rozwoju firmy, M. Sp. z o.o. zamierza przeprowadzić procedurę podziału spółki w trybie art. 529 § 1 pkt 4 KSH (podział przez wydzielenie, tj. przeniesienie części majątku na spółkę nowozawiązaną). Spółka M. zamierza przenieść na nowozawiązaną spółkę zorganizowaną część przedsiębiorstwa zajmującą się świadczeniem usług pralniczych. Jednocześnie w wyniku podziału w Spółce M. pozostanie majątek - zorganizowana część przedsiębiorstwa - której przedmiotem działalności jest i będzie po podziale sprzedaż hurtowa wyrobów chemicznych. Na dzień złożenia wniosku część przedsiębiorstwa zajmująca się obrotem wyrobami chemicznymi, jak również część przedsiębiorstwa zajmująca się świadczeniem usług prania wodnego nie są jednostkami samodzielnie się rozliczającymi. Jednakże możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów, oraz należności do zorganizowanej części przedsiębiorstwa zajmującą się konkretnym przedmiotem (świadczenia usług pralniczych lub obrotem środkami czystości). W związku z planowanym podziałem do spółki nowozawiązanej przeszłyby następujące składniki majątkowe:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right