Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 31.10.2008, sygn. ILPP1/443-753/08-2/BP, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-753/08-2/BP
Czy można zaklasyfikować nabycie wierzytelności jako pośrednictwo finansowe i tym samym objąć zwolnieniem od podatku od towarów i usług?Co będzie podstawą opodatkowania dla nabywcy wierzytelności?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana ... przedstawione we wniosku z dnia 21 lipca 2008 r. (data wpływu: 1 sierpnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania cesji wierzytelności jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 1 sierpnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania cesji wierzytelności.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna będąca czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.
Wnioskodawca zamierza nabyć wierzytelność obcą spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wynikającą z umów kredytowych od Zamkniętego Funduszu Inwestycyjnego. Zbywca jest podmiotem, który profesjonalnie zajmuje się obrotem wierzytelności. Nabycie wierzytelności ma nastąpić na podstawie umowy przelewu wierzytelności (cesji), gdzie Zamknięty Fundusz Inwestycyjny występuje jako cedent a nabywca wierzytelności jako cesjonariusz.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right