Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 11.08.2008, sygn. ILPP1/443-490/08-3/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-490/08-3/AK
Czy wspomniane w stanie faktycznym pożyczki, podlegają reżimowi wskazanemu przez ustawę o PCC czy ustawę o VAT? Jeśli pożyczki podlegają pod reżim ustawy o VAT, tj. podlegają opodatkowaniu i jednocześnie na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT zwolnieniu od podatku, to w jaki sposób należy pożyczkę kontrahentowi w prawidłowy sposób udokumentować fakturą? Wnioskodawca podkreśla, iż chodzi o rozstrzygnięcie, co w przypadku takiej pożyczki będzie podstawą obrotu i kiedy pojawi się obowiązek podatkowy z tego tytułu oraz kiedy pożyczkodawca powinien wystawić fakturę VAT Wnioskodawcy i co ta faktura ma zawierać?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 24 kwietnia 2008 r. (data wpływu: 12 maja 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania pożyczek pieniężnych jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 12 maja 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania pożyczek pieniężnych.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Spółka, kontrahent Wnioskodawcy, w zakresie prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, udzieliła Zainteresowanemu jako pożyczkobiorcy kilku oprocentowanych pożyczek. Poza tymi pożyczkami spółka ta udzielała i udziela także komercyjnych pożyczek np. swoim pracownikom (tj. ze środków nie pochodzących z ZFŚS). Spółka pożyczkodawca jest czynnym podatnikiem VAT. Działalność tej spółki, polegająca m. in. na udzielaniu pożyczek, została zapisane w umowie spółki jako pozostałe pośrednictwo finansowe" (tak w KRS jako poz. PKD 65.2 Pozostałe pośrednictwo finansowe"), co jest Wnioskodawcy wiadomym. Jednakże usługi pośrednictwa finansowego nie należą do podstawowego przedmiotu działalności (przedmiotu przedsiębiorstwa) tej spółki. Podstawowym przedmiotem działalności jest: sprzedaż hurtowa maszyn i urządzeń biurowych (tak w KRS jako poz. PKD 51.64 Z Sprzedaż hurtowa maszyn i urządzeń").
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right