Interpretacja indywidualna z dnia 09.07.2008, sygn. ILPB3/423-220/08-2/HS, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB3/423-220/08-2/HS
W jaki sposób ustalić wartość początkową przejętych przez Chorągiew środków trwałych dla potrzeb amortyzacji oraz w jaki sposób amortyzować przejęte środki trwałe po uzyskaniu osobowości prawnej?W jaki sposób rozdzielić przychody i koszty Chorągwi przed i po uzyskaniu przez nią osobowości prawnej?Czy przekazany majątek dla Chorągwi nie będzie stanowił przychodu podatkowego?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Związku Harcerstwa Polskiego Komendy Chorągwi ..., przedstawione we wniosku, który wpłynął do tut. Organu w dniu 11 kwietnia 2008 r. (brak daty wniosku) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie opodatkowania podziału stowarzyszenia przez wydzielenie jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 11 kwietnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie opodatkowania podziału stowarzyszenia przez wydzielenie.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
XXXIII Zjazd ZHP powziął uchwałę wprowadzając zmiany do statutu ZHP polegające na umożliwieniu nabywania przez poszczególne Chorągwie ZHP osobowości prawnej. Nabycie osobowości prawnej przez Chorągwie ZHP powoduje konieczność ich majątkowego i finansowego wydzielania z dotychczasowej struktury Związku, w której funkcjonowały jako jednostki samobilansujące (bez osobowości prawnej).
Na mocy postanowień § 3 ust. 1 przedmiotowej uchwały Główna Kwatera ZHP została zobowiązana do protokolarnego przekazania dla Chorągwi po jej zarejestrowaniu jako osoby prawnej wszystkich składników majątku będących, w dniu przekazania, we władaniu ekonomicznym tej Chorągwi, w tym należących do niej hufców i innych jednostek organizacyjnych oraz związanych z tymi aktywami pasywów.