Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 03.06.2008, sygn. ILPB1/415-184/08-2/AA, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB1/415-184/08-2/AA

Czy w związku ze sprzedażą gruntu przez spółkę cywilną dochód podlegający opodatkowaniu po stronie wspólnika powinien zostać obliczony jako różnica pomiędzy przypadającym na wspólnika przychodem uzyskanym z tytułu sprzedaży oraz przypadającym na wspólnika kosztem uzyskania przychodów, określonym na podstawie wartości rynkowej gruntu, przyjętej na dzień wniesienia wkładu do spółki cywilnej?


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 6 marca 2008 r. (data wpływu 11 marca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania zbycia gruntu wniesionego jako wkład do spółki cywilnej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 11 marca 2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania zbycia gruntu wniesionego jako wkład do spółki cywilnej.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca wraz z dwiema osobami fizycznymi dokonał zakupu gruntu.

Każda z tych osób fizycznych nabyła równy udział w przedmiocie współwłasności. Następnie udziały we współwłasności gruntu zostały wniesione jako wkłady do spółki cywilnej, zajmującej się działalnością developerską oraz działalnością polegającą na sprzedaży gruntów. Wniesienie wkładów dokonane zostało w formie aktu notarialnego. Udziały w gruncie nie stanowiły przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Wspólnikami spółki cywilnej są osoby fizyczne, które zakupiły przedmiotowy grunt i posiadają równy udział w przychodach oraz kosztach spółki cywilnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00