Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 21.04.2008, sygn. ILPP2/443-70/08-2/GZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-70/08-2/GZ
Czy dokonanie w określonym okresie rozliczeniowym zakupów towarów od dostawcy o łącznej wartości ustalonej w umowie, będące jedynie konsekwencją zsumowania wartości określonej liczby jednostkowych transakcji, jest odrębnym świadczeniem Podatnika na rzecz dostawcy, a tym samym wypełnia znamiona usługi w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r., podlegającej podatkowi od towarów i usług, czy też nie stanowi odrębnego świadczenia podatnika na rzecz dostawcy, a w konsekwencji, wypłata premii pieniężnej powinna być udokumentowana za pomocą noty księgowej?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, przedstawione we wniosku z dnia 16 stycznia 2008 r. (data wpływu 21 stycznia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania premii pieniężnej jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 21 stycznia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania premii pieniężnej.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca zamierza zawrzeć z dostawcą umowę na podstawie której, w przypadku zakupienia od dostawcy w danym okresie rozliczeniowym towarów z jego oferty o określonej w tej umowie wartości, dostawca, po upływie okresu rozliczeniowego zobowiązuje się wypłacić podatnikowi określoną kwotę pieniężną tytułem premii. Umowa nie zawiera zobowiązania dla Spółki do dokonania zakupów towarów od dostawcy o określonej wartości, a tym samym nie istnieją żadne umowne sankcje dla Zainteresowanego w przypadku nie dokonania w okresie rozliczeniowym zakupów od dostawcy o wartości określonej w umowie. Poza czynnością prawną kupna-sprzedaży, w której Wnioskodawca jest nabywcą towarów, nie istnieją jakiekolwiek inne zobowiązania, nakładające na Spółkę obowiązek świadczenia jakichkolwiek usług na rzecz dostawcy towaru. Nie istnieją także unormowania zobowiązujące Spółkę do powstrzymania się od dokonania czynności, tolerowania czynności czy sytuacji, w tym w szczególności niedokonywania zakupów od innych dostawców towarów (prawo wyłączności) lub organizowania na rzecz dostawcy sprzedaży. Dokonanie w określonym okresie rozliczeniowym zakupów towarów o określonej wartości jest wyłącznie skutkiem suwerennych decyzji podatnika, podejmowanych na konkurencyjnym rynku. Dostawca poza ceną sprzedaży określoną w umowie, nie otrzymuje od Podatnika żadnej innej korzyści majątkowej związanej z zakupem od niego towarów. Przyznana premia nie jest powiązana bezpośrednio z którąkolwiek jednostkową transakcją kupna-sprzedaży zawieraną między dostawcą a Podatnikiem.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right