Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 14.04.2008, sygn. ILPP2/443-57/08-2/MN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-57/08-2/MN

Czy bonusy (premie pieniężne) podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana A. K., przedstawione we wniosku z dnia 8 stycznia 2008 r. (data wpływu 17 stycznia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu kwalifikowania bonusów oraz formy ich dokumentowania jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 17 stycznia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu kwalifikowania bonusów oraz formy ich dokumentowania.


W przedmiotowym wniosku zostały przedstawione następujące stany faktyczne.

  1. Wnioskodawca dokonuje w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zakupu towarów materiałów budowlanych u producentów lub dystrybutorów tych wyrobów. W związku z tym faktem, zawierana jest umowa, która reguluje warunki, na jakich udzielana będzie przez producenta premia pieniężna bonus. Na podstawie tej umowy kupowane są dość znaczne ilości towarów. Podstawę do wypłaty bonusów stanowi dokonany przez podatnika obrót o określonej w umowie wielkości. Wypłacenie przez sprzedawcę bonusu nie stanowi wynagrodzenia za usługę. Wysokość bonusu jest ruchoma, gdyż jest zależna od ilości zakupionych przez Wnioskodawcę towarów. Bonusy nie są związane z konkretną dostawą towarów dokonaną przez producenta na rzecz Wnioskodawcy, lecz są wynikiem np.: wszystkich dostaw w roku, półroczu, kwartale. Otrzymywany przez podatnika bonus jest związany z dostawami towarów w danym okresie, za który zgodnie z umową bonus się należy. W praktyce za przyznawanie bonusu podatnik wystawiał fakturę VAT. W związku z orzecznictwem NSA i WSA, dostawcy towarów oświadczyli, że posiadają interpretacje indywidualne, z których wynika, że bonus nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Wobec tego będzie rozliczany tylko na podstawie noty księgowej. Niezrealizowanie obrotu nie jest obwarowane w umowie żadną sankcją dla podatnika.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00