Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 18.03.2008, sygn. ILPP1/443-15/08-2/KG, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-15/08-2/KG

Czy w świetle przedstawionego stanu faktycznego otrzymane premie pieniężne stanowią wynagrodzenie za świadczenie usługi i podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?Czy Spółka udzielając bonusu pieniężnego i otrzymując faktury od swoich odbiorców ma prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z otrzymanych faktur?


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o, przedstawione we wniosku z dnia 14 grudnia 2007 r. (data wpływu 20 grudnia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania premii pieniężnych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 20 grudnia 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania premii pieniężnych.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży hurtowej artykułów spożywczych. Na podstawie umów cywilnoprawnych zawartych z kontrahentami Spółka uzyskuje uprawnienia do otrzymania premii pieniężnej pod warunkiem, że w określonym czasie zakupi od nich odpowiednią ilość towaru (tzn. osiągnie odpowiedni poziom obrotów). Również Wnioskodawca ze swoimi odbiorcami zawarł podobne umowy, w których za zakup określonej ilości towarów kontrahenci uzyskują prawo do otrzymania premii pieniężnej. Wysokość przedmiotowego bonusu jest uzależniona od ilości i i wartości zakupionych towarów. Nie jest on ponadto związany z konkretną dostawą towarów, jest natomiast wynikiem wszystkich dostaw dokonywanych przez strony umowy w danym okresie. Dotychczas Wnioskodawca nabywając prawo do premii pieniężnej wystawiał fakturę VAT, przyjmując za podstawę opodatkowania wartość wyliczonej premii pieniężnej i naliczając 22% podatek VAT. Odbiorcy Spółki otrzymany bonus również dokumentowali fakturami VAT wraz z podatkiem od towarów i usług wg stawki 22%.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00