Interpretacja indywidualna z dnia 17.03.2008, sygn. ILPB3/423-25/08-2/EK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB3/423-25/08-2/EK
Czy Spółka ma prawo zaliczać do kosztów uzyskania przychodów wartość zakupu kompleksowej usługi zarządzania stołówką?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz.770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej N. P. reprezentowanej przez Pełnomocnika Panią J. N., przedstawione we wniosku z dnia 04 grudnia 2007 r. (data wpływu 17.12.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 17 grudnia 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
W ramach prowadzonej działalności Spółka N. P. S.A. (dalej zwana Spółką) zleciła prowadzenie stołówki zakładowej firmie zewnętrznej, spełniającej optymalne warunki do wykonywania tego rodzaju usług, tj. Spółce S. P. Sp. z o.o. Z uwagi na fakt położenia Spółki w środowisku industrialnym oraz zbyt duże odległości pomiędzy siedzibą Spółki, a zewnętrznymi podmiotami usługowymi, pracownicy Spółki nie mają możliwości korzystania z usług podmiotów zewnętrznych. W związku z powyższym, Spółka zobowiązała się do partycypacji w kosztach prowadzenia stołówki zakładowej w formie częściowego dofinansowania kosztów jej działalności. Pozwala to zapewnić właściwe funkcjonowanie stołówki zakładowej poprzez zobowiązanie się prowadzącego stołówkę do zachowania rynkowego poziomu cen na artykuły spożywcze oraz do odpowiedniej jakości sprzedawanych na stołówce posiłków. Przedmiotem powołanej umowy jest administrowanie zakładowej stołówki przez Spółkę S., a w szczególności prowadzenie stołówki na rzecz Spółki i w jej siedzibie. W umowie Spółka S. zobowiązała się przejąć prowadzenie stołówki pracowniczej na zasadzie wyłączności, na terenie przedsiębiorstwa N. P. S.A. Ponadto umowa przewiduje, iż Spółka S. w ramach świadczonych usług względem swoich dostawców i personelu jest całkowicie niezależne. Firma S. odpowiada również za działania swego personelu oraz innych osób, którymi posługuje się przy wykonywaniu umowy.