Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 29.12.2008, sygn. IBPB2/415-1646/08/ASz, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPB2/415-1646/08/ASz
Czy wartość świadczeń medycznych, otrzymywanych przez pracowników spółki oraz inne upoważnione osoby stanowi dla tych osób przychód podatkowy oraz czy spółka powinna uwzględniać wartość tych świadczeń w podstawie przyjętej dla celów obliczenia zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 07 października 2008r. (data wpływu do tut. Biura 13 października 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania świadczeń medycznych na rzecz pracowników oraz członków ich rodzin opłacanych przez pracodawcę - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 13 października 2008r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania świadczeń medycznych na rzecz pracowników oraz członków ich rodzin opłacanych przez pracodawcę.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Spółka wnioskodawca zawarła na rzecz swoich pracowników umowę z prywatnym centrum medycznym o świadczenie usług medycznych. Na tej podstawie każdy z pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, jak również zgłoszeni członkowie najbliższej jego rodziny (małżonek oraz dzieci), mają prawo do nieodpłatnego korzystania z opieki medycznej. W skład pakietów medycznych wchodzą usługi zdrowotne wynikające z obowiązków pracodawcy (m.in. badania lekarskie wstępne i okresowe) jak również inne dodatkowe świadczenia zdrowotne. Koszt pracodawcy związany z zakupem pakietów określony jest w formie miesięcznego ryczałtu. Wysokość wynagrodzenia ryczałtowego jest stała i niezależna od liczby wykonanych świadczeń zdrowotnych na rzecz osób upoważnionych. W obrębie ryczałtu prywatne centrum medyczne gwarantuje gotowość do świadczenia usług medycznych. Pomimo braku jednolitego stanowiska w przedmiocie zasad opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych udostępnianych pakietów medycznych spółka pobiera zaliczki z tego tytułu.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right