Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 23.12.2008, sygn. IBPP2/443-987/08/LŻ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/443-987/08/LŻ
Opodatkowanie stawką 0% sprzedaży wydrukowanych na zlecenie książek i czasopism specjalistycznych wytworzonych z wykorzystaniem własnych materiałów
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółka z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 20 października 2008r (data wpływu 21 października 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania stawką 0% sprzedaży wydrukowanych na zlecenie książek i czasopism specjalistycznych wytworzonych z wykorzystaniem własnych materiałów jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 21 października 2008r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania stawką 0% sprzedaży wydrukowanych na zlecenie książek i czasopism specjalistycznych wytworzonych z wykorzystaniem własnych materiałów.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca prowadzi drukarnię, która na zlecenie wydawców i innych przedsiębiorstw zajmuje się wykonywaniem, w pełnym cyklu produkcyjnym, wydawnictw dziełowych. Efektem finalnym jest książka (PKWiU 22.11) posiadająca stosowny numer ISBN lub czasopismo (PKWiU 22.13) posiadające również numer ISSN i spełniające wymogi czasopisma specjalistycznego zgodnie z art. 7 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. Do wytworzenia książek i czasopism zużywa się surowce i komponenty (matryce drukowe, papier, karton, farby, kleje, płótno introligatorskie i inne odczynniki), które są własnością spółki. W wyniku tego procesu powstaje produkt końcowy książka lub czasopismo, który bez dalszych procesów technologicznych jest przeznaczony wprost do odbiorcy. Spółce nie przysługuje prawo do swobodnego dysponowania wyrobem gotowym, gdyż prawa intelektualne do tytułu zawsze są własnością zlecającego. Prawa intelektualne przynależne wydawcy (zlecającemu) do drukowania tytułu nie są przedmiotem obrotu, lecz rzeczowa postać tegoż tytułu (towaru) jakim jest książka lub czasopismo specjalistyczne. Wytworzone w takim procesie produkcyjnym książki lub czasopisma specjalistyczne są towarami w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004r. Aby zleceniodawca mógł nimi rozporządzać jak właściciel, Spółka po wytworzeniu towaru, przenosi na niego prawo do takiego rozporządzenia, stawiając nakład do jego dyspozycji. Potwierdzeniem tego faktu jest wystawienie faktury VAT (lub noty księgowej), której określa się przedmiot sprzedaży czyli książka (PKWiU 22.11) lub czasopismo specjalistyczne (PKWiU 22.13), podaje stosowne numery ISBN dla książek i ISSN dla czasopism oraz nakład i cenę jednostkową towaru.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right