Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 05.11.2008, sygn. IBPB3/423-667/08/AM, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPB3/423-667/08/AM
Czy ponoszone przez Wnioskodawcę koszty podatku akcyzowego:
1. dotyczącego wewnątrzwspólnotowego nabycia wyrobów akcyzowych zharmonizowanych stanowią koszty uzyskania przychodów za okres, za który została sporządzona deklaracja AKC-3?
2. dotyczącego importu wyrobów akcyzowych zharmonizowanych stanowią koszty uzyskania przychodów za okres, w którym ujęto w księgach rachunkowych Wnioskodawcy dokument SAD?(pytania oznaczone we wniosku Nr 1 i 2)
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 10 lipca 2008 r. (data wpływu do tut. Biura 07 sierpnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do pośrednich kosztów uzyskania przychodów podatku akcyzowego od importu i wewnątrzwspólnotowego nabycia wyrobów akcyzowych zharmonizowanych - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 07 sierpnia 2008 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do pośrednich kosztów uzyskania przychodów podatku akcyzowego od importu i wewnątrzwspólnotowego nabycia wyrobów akcyzowych zharmonizowanych.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest obrót na rynku krajowym wyrobami tytoniowymi (wyrobami akcyzowymi zharmonizowanymi). Spółka nabywa wyroby tytoniowe od zarejestrowanej na terenie Polski dla celów VAT innej spółki z Grupy (dalej: spółka A), a następnie dokonuje ich dystrybucji do współpracujących ze spółką podmiotów niezależnych (hurtowników, sieci handlowych, detalistów). W przeważającej większości wyroby nabyte od spółki A są wyprodukowane na terenie Polski przez Spółkę P z materiału będącego własnością spółki A. Spółka A, właściciel wyrobów tytoniowych dokonuje sprzedaży na rzecz Wnioskodawcy w należącym do Spółki P składzie podatkowym. Sprzedaż ta odnosi się do wyrobów, które na podstawie przepisu art. 26 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 z późn. zm.) (dalej: ustawa o akcyzie) znajdują się w procedurze zawieszenia poboru akcyzy. Wnioskodawca, nowy właściciel wyrobów tytoniowych, wyprowadza te wyroby ze składu podatkowego Spółki P poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy. W konsekwencji na podstawie art. 28 ust. 1 pkt 2 ustawy o akcyzie powstanie obowiązek podatkowy w akcyzie w stosunku do tych wyrobów.Ponieważ na podstawie art. 11 ust. 2 pkt. 3 ustawy o akcyzie podatnikiem podatku akcyzowego jest zleceniobiorca usług polegających na wytwarzaniu wyrobów akcyzowych, w stosunku do wyprowadzanych wyrobów tytoniowych podatnikiem jest Spółka P. Na Spółce P ciąży obowiązek sporządzenia deklaracji podatkowej AKC-3 oraz uregulowania należnego podatku akcyzowego.