Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 15.07.2008, sygn. IBPB2/415-734/08/HS (KAN-3822/04/08), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPB2/415-734/08/HS (KAN-3822/04/08)

Czy w związku z przekształceniem spółki z o.o. w spółkę jawną niepodzielony zysk spółki z lat ubiegłych, kapitał zapasowy spółki oraz już wygenerowany zysk spółki w roku bieżącym podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a w konsekwencji, czy z dniem przekształcenia zysk ten staje się u wspólników przychodem z tytułu udziałów w zyskach osób prawnych, podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, od którego spółka jako płatnik zgodnie z przepisem art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązana będzie pobrać zryczałtowany podatek dochodowy?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 09 kwietnia 2008r. (data wpływu do tut. BKIP 15 kwietnia 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych przekształcenia spółki z o.o. w spółkę jawną - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 kwietnia 2008r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych przekształcenia spółki z o.o. w spółkę jawną.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki z o.o., zwanej dalej spółką. Wspólnikami spółki są trzy osoby fizyczne. Spółka w najbliższym czasie zamierza przekształcić się w spółkę jawną w trybie przewidzianym w art. 551 i następne ustawy z dnia 15 września 2000r. Kodeks spółek handlowych, przy czym wspólnikami spółki jawnej pozostaną dotychczasowi wspólnicy, z zachowaniem wszelkich dotychczasowych proporcji co do wielkości udziałów. Wszyscy dotychczasowi wspólnicy tej spółki przystąpią do spółki przekształconej, w związku z tym przy przekształceniu spółka nie będzie wypłacała, ani nie postawi do dyspozycji wspólnikom żadnych kwot. W momencie przekształcenia dotychczasowi wspólnicy spółki przekształcanej nie wniosą wkładów, a jedynie złożą oświadczenie woli o uczestnictwie w spółce przekształconej. Wkłady wniesione na pokrycie udziałów w spółce z o.o. staną się w momencie przekształcenia wkładami wspólników spółki jawnej, a majątek spółki przekształcanej stanie się zgodnie z przepisem art. 553 § 1 Kodeksu spółek handlowych z dniem przekształcenia majątkiem spółki przekształconej, odrębnym od majątku wspólników. Przy przekształceniu spółki zachowana zostaje tożsamość wartości wniesionych wkładów. Spółka oprócz kapitału zakładowego posiada również wypracowany zysk, opodatkowany podatkiem od osób prawnych, który nie został do tej pory wypłacony w formie dywidendy ani nie został przeniesiony na kapitał zakładowy, lecz był zgodnie z uchwałami zgromadzenia wspólników przekazywany na kapitał zapasowy spółki. Jednocześnie spółka posiada wypracowany zysk z lat ubiegłych, opodatkowany podatkiem od osób prawnych, w stosunku do którego wspólnicy jeszcze nie podjęli uchwały o jego przeznaczeniu. Spółka nie zamierza dokonywać wypłaty w formie dywidendy ani przeniesienia na kapitał zakładowy zysku z lat ubiegłych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00