Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 04.09.2008, sygn. IBPP2/443-520/09/BM/08 (KAN-5708/06/08), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/443-520/09/BM/08 (KAN-5708/06/08)
Czy wywóz towarów w wykonaniu takiej umowy stanowi eksport towarów, o jakim mowa w przepisie art. 5 ust. 1 pkt 2 w związku z art. 2 pkt 8 ustawy o VAT? W którym momencie powstaje obowiązek w podatku od towarów i usług, to znaczy w którym momencie należy wykazać eksport w deklaracji VAT 7, zgodnie z przepisem art. 19 ust. 6?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o. C. przedstawione we wniosku z dnia 21 kwietnia 2008r. (data wpływu 5 czerwca 2008r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia czy wywóz towarów w wykonaniu umowy przedstawionej we wniosku stanowi eksport towarów i w którym momencie powstaje obowiązek podatkowy - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 5 czerwca 2008r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia czy wywóz towarów w wykonaniu umowy przedstawionej we wniosku stanowi eksport towarów i w którym momencie powstaje obowiązek podatkowy.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca, (podatnik) jest osobą prawną - spółką kapitałową, której udziałowcem jest zagraniczna osoba prawna. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji podzespołów do wyrobów AGD oraz dla przemysłu samochodowego. Kontrahentami Wnioskodawcy są duże międzynarodowe korporacje, posiadające zakłady produkcyjne zarówno w Europie, jak też w Azji oraz Ameryce (w USA oraz w Meksyku). W ramach swojej działalności Podatnik planuje zawarcie umów dostawy towarów z podmiotami z siedzibą w Meksyku i w USA, gdzie dostawy będą realizowane w opisany niżej sposób.Pierwsza czynność to zawarcie ogólnej umowy dotyczącej dostaw towarów. Na podstawie ogólnej umowy będą wystawiane plany zamówień oraz zamówienia szczegółowe. Na podstawie planów zamówień następować będzie wywóz z Polski (z terytorium UE) - na podstawie faktury pro-forma. Wśród warunków umowy strony przewidują określenie, iż przeniesienie własności towarów na nabywcę następować będzie dopiero w momencie dostarczenia ich (pobrania) do magazynu nabywcy. Dopiero po przeniesieniu własności towarów - po ich wydaniu nabywcy w jego magazynie - sprzedawca (Wnioskodawca) wystawi fakturę dokumentującą sprzedaż. Możliwe jest również, iż przed datą dostawy towaru do odbiorcy będzie on składowany w magazynie znajdującym się na terytorium państwa dostawy (USA lub Meksyk), wynajętym przez Wnioskodawcę. Składowanie towaru będzie się odbywało na koszt Wnioskodawcy. Celem takiego składowania jest dostosowanie się do potrzeb organizacji produkcji kontrahenta opartej na systemie dostaw just in time". Prowadzony tam magazyn może nosić cechy składu konsygnacyjnego.Wnioskodawca zauważył, iż z punktu widzenia skutków w sferze prawa cywilnego, realizacja tej umowy wywiera następujące skutki. Najpierw zawierana jest umowa zobowiązująca, następnie towar jest wywożony za granicę. Przeniesienie własności następuje, gdy towar ten znajduje się już za granicą i dostarczany jest do magazynu odbiorcy. Przebieg transakcji rozłożony jest w czasie, zważywszy na konieczność przetransportowania towaru drogą morską. W kraju docelowym towar może być przed dostawą do odbiorcy złożony w magazynie i tam oczekiwać, na określony przez odbiorcę termin dostawy. Chwilą dostawy jest moment wydania go nabywcy w jego magazynie.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right