Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 15.07.2008, sygn. IBPP1/443-613/08/LSz (KAN-3949/04/08/KAN-7014/07/08), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP1/443-613/08/LSz (KAN-3949/04/08/KAN-7014/07/08)
Czy konieczna jest zapłata podatku VAT od sprzedaży ww. działek?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 16 kwietnia 2008r. (data wpływu 17 kwietnia 2008r.) uzupełnione pismem z dnia 5 lipca 2008r. (data wpływu 9 lipca 2008r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży działek budowlanych - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 17 kwietnia 2008r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży gruntów. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 5 lipca 2008r. (data wpływu 9 lipca 2008r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 26 czerwca 2008r.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca jest osobą fizyczną i pozostaje w ustawowej wspólności majątkowej z żoną. Nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej.Aktami Notarialnymi Wnioskodawca sprzedał 16 działek budowlanych objętych Księgą wieczystą, w Kancelarii Notarialnej.Nieruchomość objętą KW, w skład której wchodzą sprzedane działki, Wnioskodawca nabył z żoną w styczniu 1993r. w celu rolniczego jej użytkowania. Plonów, z powodu niskiej klasy gleb (V i VI ), starczało tylko na zaspokojenie własnych potrzeb oraz na opłacenie wynajętych usług rolniczych. Z powodu braku sił do pracy, cała nieruchomość, objęta ww. KW, została w marcu 2003r. wydzierżawiona Panu J., który tę ziemię dalej użytkował rolniczo. W międzyczasie Gmina przeznaczyła teren, na którym między innymi leży ww. nieruchomość, na cele budowlane. Stało się to za wiedzą Wnioskodawcy. Gmina zamierzała przygotować na przyszłość tereny pod budownictwo na terenach o niskiej klasie gleb. Wnioskodawca był nagabywany przez zainteresowane osoby o wydzielenie działek budowlanych na terenie oznaczonym MN w Planie Zagospodarowania Przestrzennego Gminy. Uległ z żoną tym namowom, tym bardziej, że dzieci pracują za granicą i nie są zainteresowane pracą na roli. W porozumieniu i za zgodą dzierżawcy o odstąpieniu od prawa pierwokupu, Wnioskodawca podzielił teren, między innymi na ww. sprzedane działki. Wnioskodawca dodał, iż w jego sprawie, nie toczy się żadne postępowanie podatkowe, kontrola, czy też postępowanie przed Sadem Administracyjnym. W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca dodał, iż produkty rolne były wykorzystywane na własne potrzeby i na opłacenie wynajmowanych usług rolniczych. Sprzedane działki wydzielone zostały tylko z nieruchomości nabytej w 1993r. Zostały sprzedane bez drogi i mediów i były całkowicie niezabudowane. Wnioskodawca posiada jeszcze ok. 6ha gruntów użytkowanych przez dzierżawcę, jednak nie zamierza ich sprzedawać. Ponadto Wnioskodawca prawdopodobnie przeznaczy środki ze sprzedaży działek na remont domu i darowiznę dla dzieci.Wszystkie działki objęte wnioskiem były przeznaczone w planie zagospodarowania gminy pod zabudowę mieszkaniową i mieszkalno - usługową.Wnioskodawca dodatkowo poinformował, iż wcześniej dokonywał sprzedaży gruntów i był zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT na podstawie decyzji Izby Skarbowej. Wnioskodawca złożył zgłoszenie rejestracyjne VAT-R oraz comiesięcznie składał deklaracje VAT-7. Obecnie Wnioskodawca złożył wniosek o zwrot nadpłaty podatku VAT od sprzedanych wcześniej działek.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right