Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 10.07.2008, sygn. IBPP2/443-397/08/JCi (KAN-4158/04/08), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/443-397/08/JCi (KAN-4158/04/08)

Czy w przedstawionym stanie faktycznym ma miejsce podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług świadczenie usług pomiędzy kontrahentami (usługodawcami) i Spółką (beneficjentem świadczenia)?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 5 marca 2008r. (data wpływu 23 kwietnia 2008r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia czy premie pieniężne są usługą podlegającą VAT oraz dopuszczalności odliczenia przez Wnioskodawcę podatku VAT z faktur dokumentujących ich udzielenie - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 kwietnia 2008r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia czy premie pieniężne są usługą podlegającą VAT oraz dopuszczalności odliczenia przez Wnioskodawcę podatku VAT z faktur dokumentujących ich udzielenie.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, dokonując na rzecz swoich kontrahentów dostaw towarów, które są sprzedawane poprzez sieć ich sklepów. W wielu przypadkach podstawą współpracy między Spółką i kontrahentami są umowy określające w sposób kompleksowy warunki wzajemnej współpracy gospodarczej. W ich ramach Spółka zobowiązuje się do przyznania kontrahentowi premii pieniężnych m.in. z tytułu i pod warunkiem osiągnięcia przez nich określonej wartości towarów od Spółki w danym okresie rozliczeniowym. Premie te nie są związane z konkretną dostawą, ale dotyczą rozliczenia zakupów dokonanych w okresie i mają na celu utrwalenie współpracy handlowej między Spółką i kontrahentami. W przypadku braku realizacji świadczenia przez kontrahentów, brak jest podstaw do wypłaty wynagrodzenia (premia pieniężna nie zostaje przyznana). Fakt przyznania premii pieniężnej jest dokumentowany przez kontrahentów poprzez wystawienie Spółce faktury VAT, opodatkowanej stawką podstawową, na kwotę netto równą wartości przyznanej premii. Traktowanie przyznanych premii jako wynagrodzenia za usługi podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, wynika ze stosowania się przez kontrahentów do wykładni przepisów art. 8 i art. 29 ustawy o podatku od towarów i usług, dokonanej przez Ministerstwo Finansów w piśmie z dnia 30 grudnia 2004r. nr PP3-812-1222/2004/AP/4026 oraz do otrzymanych przez nich interpretacji podatkowych. W pismach tych władze podatkowe wskazały, że prezentowane premie pieniężne otrzymywane przez kontrahentów (wypłacane przez Spółkę) powinny być traktowane dla celów podatku od towarów i usług jako wynagrodzenie za usługi świadczone przez kontrahentów na rzecz ich dostawców (tj. Spółkę) i konsekwentnie opodatkowane.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00