Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 09.06.2008, sygn. IBPB2/415-477/08/HS (KAN-2524/03/08), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPB2/415-477/08/HS (KAN-2524/03/08)
Czy w związku z przekształceniem spółki z o. o. w spółkę komandytową w opisanym we wniosku przypadku powstanie dla wspólnika - wnioskodawcy przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym, w szczególności przychód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych? W przypadku twierdzącej odpowiedzi na pytanie 1 - w którym momencie przychód ten powstanie?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 29 lutego 2008r. (data wpływu do tut. BKIP 10 czerwca 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych przekształcenia spółki z o.o. w spółkę komandytową - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 10 marca 2008r. wpłynął do tut. BKIP ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych w zakresie skutków podatkowych przekształcenia spółki z o.o. w spółkę komandytową.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w której posiada większość udziałów (19 805 z 19 810 wszystkich udziałów). Zarząd tej spółki podjął uchwałę, na podstawie której rozpoczęto procedurę przekształcenia spółki zoo.w spółkę komandytową w trybie art. 551 i następnych Kodeksu spółek handlowych, tj. na zasadzie pełnej sukcesji prawnej, w której wnioskodawca będzie miał pozycję komandytariusza. Do planu przekształcenia dołączono m.in. projekt uchwały w sprawie przekształcenia, a także projekt umowy spółki komandytowej. Z dokumentów tych wynika, iż spółka nie przewiduje żadnych wypłata na rzecz wspólników, związanych z przekształceniem, oraz że spółka komandytowa stanie się właścicielem całego majątku przekształcanej spółki z o. o. Zgodnie z projektem umowy spółki komandytowej wkłady wspólników do tej spółki będą równały wartości nominalnej ich wkładów do spółki z o.o. Ze sprawozdania finansowego na dzień 30 listopada 2007 r., oraz wyceny składników majątku spółki z o.o., sporządzonych w związku z rozpoczęciem procesu przekształcenia, wynika iż wartość majątku spółki przekracza wartość nominalną jej kapitału. Na nadwyżkę tę składają się m.in. niepodzielne pomiędzy wspólników zyski lat poprzednich, ewidencjonowane na oddzielnym koncie księgowym w ramach kapitału zapasowego spółki z o.o. Zarząd spółki przewiduje, iż także po przekształceniu kwoty te będą wykazywane w ramach kapitału zapasowego spółki komandytowej (odrębnego od kapitału zakładowego, odzwierciedlającego przypisane wspólnikom wkłady). Zgodnie z art. 8 oraz art. 28 w zw. z art. 103 ksh także majątek odpowiadający wartości kapitału zapasowego spółki będzie jej wyłączną własnością (a nie jej wspólników), w związku z tym wspólnicy nie będą mieć roszczeń o jego wypłatę na ich rzecz. Plan przekształcenia wraz z załącznikami jest obecnie badany przez biegłego rewidenta zgodnie z wymogami ksh, nie doszło wiec jeszcze do przekształcenia spółki z o. o. w spółkę komandytową, do czego wymagane jest podjęcie notarialnie protokołowanej uchwały oraz wpis do KRS.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right