Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 02.06.2008, sygn. IBPP2/443-472/08/WN (KAN-5124/05/08), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/443-472/08/WN (KAN-5124/05/08)

Czy w świetle zawartych umów z dostawcami i odbiorcami Wnioskodawca postępuje prawidłowo, z jednej strony naliczając podatek należny do premii pieniężnych (wynagrodzeń) otrzymanych od dostawców, z drugiej strony odliczając podatek naliczony od premii wypłaconych odbiorcom na podstawie faktur VAT?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Jawnej X, przedstawione we wniosku z dnia 9 kwietnia 2008r. (data wpływu 20 maja 2008r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług premii pieniężnych oraz prawa do odliczenia podatku VAT z faktur dokumentujących premie pieniężne jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 maja 2008r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług premii pieniężnych oraz prawa do odliczenia podatku VAT z faktur dokumentujących premie pieniężne.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest firmą handlową zajmującą się hurtową i detaliczną sprzedażą farb, lakierów, narzędzi oraz innych artykułów przemysłowych. W celu ich intensyfikacji sprzedaży oraz zapewnienia sobie stałych odbiorców, Wnioskodawca podpisał z nimi umowy, z których wynika, iż po osiągnięciu określonego pułapu odbiorów (limitu) w okresie rozliczeniowym, tj. dokonaniu zakupów towarów w hurtowni Wnioskodawcy zostaną wypłacone im premie pieniężne. Oprócz osiągnięcia określonego poziomu obrotów (limitu), odbiorcy są zobowiązani do odpowiedniego eksponowania towarów Wnioskodawcy oraz do działań mających na celu ich promocję u swoich odbiorców. Po spełnieniu wszystkich kryteriów otrzymują od wnioskodawcy premię pieniężne wypłacane na podstawie faktur VAT, wcześniej kupujący do dnia 20 następnego okresu rozliczeniowego jest powiadamiany o spełnieniu warunków umowy pozwalających na wypłacenie premii pieniężnej określonej wysokości. Premie te są rozliczane w okresach kwartalnych i tak też są przez firmę Wnioskodawcy wypłacane.Wypłacona premia pieniężna nie stanowi zmiany ceny ani formy rabatu i nie wpływa na wielkość obrotu między stronami. Faktura wystawiona przez kupującego jest następującej treści: wynagrodzenie za osiągnięcie limitu sprzedaży (zakupu) z tytułu umowy handlowej.Stosując się do zawartej umowy po zakończeniu okresu obliczeniowego Wnioskodawca wysyła kontrahentowi informację z wartością przyznanej premii (wynagrodzenia), a on wystawia dla Wnioskodawcy fakturę VAT ze stawką 22%.Analogiczne umowy handlowe zawarto z dostawcami. Okresem rozliczeniowym jest miesiąc kalendarzowy, kwartał lub rok. Stosując się do takich umów, dostawcy wyliczają wartość premii, a Wnioskodawca wystawia im faktury VAT na wynagrodzenie zgodnie z umową. Premię (wynagrodzenie) Wnioskodawca traktuje jako usługę i opodatkowuje ją podatkiem VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00