Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 21.05.2008, sygn. IBPP3/443-138/08/JD (KAN-1949/08), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP3/443-138/08/JD (KAN-1949/08)

Czy w świetle przedstawionego stanu faktycznego, Wnioskodawca jest uprawniony do stosowania stawki 0% VAT w eksporcie bezpośrednim, w rozumieniu przepisów art. 2 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku od towarów i usług? Czy w związku z uznaniem tej transakcji za eksport bezpośredni Wnioskodawca będzie mógł zastosować stawkę 0% VAT w momencie, w którym otrzyma drogą elektroniczną potwierdzenie dokonania wywozu, czyli komunikat IE-599 albo odpowiednio kartę 3 SAD?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 20 lutego 2008r. (data wpływu 26 lutego 2008r.), uzupełnionym pismem z dnia 26 marca 2008r. (data wpływu 31 marca 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie zastosowania stawki 0% w eksporcie bezpośrednim - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 lutego 2008r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony pismem z dnia 26 marca 2008r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie zastosowania stawki 0% w eksporcie bezpośrednim.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe :

Spółka dokonuje dostawy towarów na rzecz Kontrahenta ze Szwajcarii. Towar jest transportowany z terytorium Polski na terytorium Szwajcarii. Dostawa jest wykonywana na zasadzie Incoterms EXW, tzn. Wnioskodawca odpowiada za dostarczenie towaru do wyznaczonego magazynu będzie to magazyn Wnioskodawcy znajdujący się w Polsce. Kontrahent Wnioskodawcy sam lub poprzez działającego na jego rzecz przewoźnika, będzie odbierać towar i transportować go do Szwajcarii. Transport może być również zorganizowany przez Wnioskodawcę. Koszty transportu będzie ponosić Kontrahent. Wnioskodawca będzie widniał w zgłoszeniu celnym i innych dokumentach celnych, jako dokonujący zgłoszenia celnego (eksporter/nadawca). Odprawa celna jest dokonywana w imieniu Wnioskodawcy (przez agenta celnego działającego w imieniu Wnioskodawcy), we wskazanym przez Wnioskodawcę urzędzie celnym. Wnioskodawca zamierza dokonywać zgłoszeń celnych w systemie ECS (Export Control System). Jest to elektroniczny system celny, który eliminuje obieg papierowy dokumentów. Wszystkie dokumenty celne w systemie ECS są przekazywane drogą elektroniczną. Spółka jednak może dokonywać również zgłoszeń celnych w formie papierowej. Jako że Wnioskodawca będzie występować w systemie ECS jako dokonujący zgłoszenia towarów do wywozu, komunikaty IE-599, potwierdzające wywóz towarów za granice Unii Europejskiej, będą wysyłane drogą elektroniczną przez organy celne bezpośrednio do Wnioskodawcy (agenta celnego działającego w imieniu Wnioskodawcy). Wnioskodawca również może korzystać z papierowej wersji dokonywania zgłoszeń celnych i wówczas otrzyma fizycznie oryginały karty 3 SAD.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00