Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 21.05.2008, sygn. IBPB1/415-173/08/RM/KAN-1865/02/08, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPB1/415-173/08/RM/KAN-1865/02/08
Czy w przypadku założenia spółki menadżerskiej istnieje możliwość opodatkowania jej działalności podatkiem liniowym w wysokości 19%?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112 poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana O. przedstawione we wniosku z dnia 20 lutego 2008 r. (data wpływu do tut. Biura 22 lutego 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania 19% podatkiem liniowym dochodów uzyskanych przez Spółkę osobową ze świadczenia przez tą Spółkę usług menadżerskich - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 22 lutego 2008 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania 19% podatkiem liniowym dochodów uzyskanych przez Spółkę osobową ze świadczenia przez tą Spółkę usług menadżerskich.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Osoba fizyczna, która otrzymuje obecnie od Spółki wynagrodzenie z tytułu powołania zamierza założyć odrębną spółkę menadżerską. Forma nie została określona. We wniosku wskazano, iż prawdopodobnie będzie to spółka jawna. Celem założenia takiej spółki jest możliwość skorzystania z opodatkowania podatkiem liniowym w wysokości 19%.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie:
Zdaniem wnioskodawcy, zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu podlegają dochody z różnych źródeł przychodu. Jednym z nich jest tzw. działalność wykonywana osobiście. Rodzaje przychodów zaliczanych do przychodów z działalności wykonywanej osobiście określono w art. 13 ustawy w ośmiu grupach. Między innymi w skład tej grupy wchodzą przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych (art. 13 pkt 7). W przedmiotowej sprawie mamy właśnie z taką sytuacją do czynienia. Do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, zaliczono (art. 13 pkt 9) także przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej, jednakże z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7. Istnieje zgodny pogląd, że działalność wykonywana osobiście nie może być opodatkowana stawką liniową w wysokości 19%, natomiast będzie opodatkowana na zasadach ogólnych według skali podatkowej. W celu uniknięcia opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych według skali podatkowej z tytułu działalności wykonywanej osobiście, istnieje możliwość założenia spółki menadżerskiej, przykładowo w formie spółki jawnej. Według art. 22 kodeksu spółek handlowych, spółką jawną jest spółka osobowa, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą a nie jest inną spółką handlową. Każdy wspólnik odpowiada za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem solidarnie z pozostałymi wspólnikami oraz ze spółką. W myśl art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody z udziału w spółce nie będącej osobą prawną ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku (...). Zasady te stosuje się odpowiednio do rozliczenia kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów, strat (art. 8 ust. 2). Stosownie do postanowień art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right